پانل های زاویه ای از تخته سه لا، پوسته ساختاری مرکز کار یوریدوکو در شینگو، ژاپن، طراحی شده توسط استودیوی معماری Td-Atelier را پنهان می کند.


این مرکز پشتیبانی که در یک فروشگاه لباس سابق قرار دارد، به جوانانی که دارای معلولیت یا شرایط سلامت روانی هستند کمک می کند تا فرصت های شغلی را تضمین کنند.

نمای توکار با اتاق جلسه تخته سه لا در مرکز اشتغال یوریدوکو توسط Td-Atelier
Yoridoko یک مرکز اشتغال است که توسط Td-Atelier طراحی شده است

استودیو مستقر در کیوتو Td-Atelier برای تبدیل فضای خرده فروشی با بودجه بسیار محدود وارد شد که فقط از طریق کمک های مالی محلی و تامین مالی جمعی تهیه شد.

به جای ایجاد تغییرات پرهزینه در خود ساختمان، استودیو با کمک دانشجویان منطقه ای دانشگاه، یک «مجموعه صحنه» از تخته سه لا را در داخل پوسته ساختاری موجود برپا کرد.

کف و دیوارهای تخته سه لا در مرکز اشتغال یوریدوکو
یک ورق زاویه دار از تخته سه لا ورودی مرکز را مشخص می کند

Td-Atelier توضیح داد: “Yoridoko یک نمونه اولیه از یک مرکز رفاهی است که به روی جامعه باز می شود و فعالانه با جامعه درگیر می شود.”

این استودیو افزود: «اگرچه کم هزینه است، اما با رویارویی با قدیم و جدید فضای جدیدی ایجاد می کند.

اسکلت موجود و مواد تکمیل کننده عمق ایجاد می کند و فضای سه بعدی بیشتری ایجاد می کند.

کف و دیوارهای چوبی در مرکز اشتغال ژاپن توسط Td-Atelier
تخته سه لا کف و دیوارها را در سراسر فضای داخلی می پوشاند

دسترسی به این مرکز از طریق یک در شیشه‌ای با قاب چوبی است که توسط استودیو انتخاب شده است تا عابران خیابان بتوانند سرزندگی داخل مرکز را ببینند و برای ورود به آن احساس تشویق کنند.

در نزدیکی ورودی، یک صفحه تخته سه لا بزرگ به طور چشمگیری به سمت بالا متمایل می شود و از سوراخ ایجاد شده بین تیرهای سقف بیرون می زند.

READ  این خانه در نیواورلئان یک گذرگاه مخفی دارد که برای باور کردن آن باید ببینید

پانل های زاویه ای از تخته سه لا برای تشکیل کف های برجسته و دیوارهای جداکننده در سراسر فضای داخلی استفاده می شود و به طور متناوب برش داده می شود تا دیوارهای بلوک نسیم اصلی ساختمان نمایان شود.

همچنین از تخته سه لا برای شکل دادن کرکره برای پنجره ها و قفسه های مشبک استفاده شده است که بازدیدکنندگان می توانند وسایل خود را در آن ذخیره کنند.

علامت‌های سبز گرافیکی روی برخی از سطوح، بازدیدکنندگان را به بازی کردن تشویق می‌کند، در حالی که بچه‌ها می‌توانند تاب بخورند و از میله‌ای که از سقف آویزان است بپرند.

کف و دیوارهای تخته سه لا با علامت های سبز در مرکز اشتغال یوریدوکو در ژاپن
دیوارهای بتنی اصلی ساختمان در مناطق خاصی در معرض دید قرار می گیرند

یک فضای جلسه مرتفع از تخته سه لا در نمای فرورفته مرکز به اعضای جامعه محلی فضایی برای معاشرت با دوستان، مطالعه، لذت بردن از بازی شطرنج یا خوردن چیزی برای خوردن ارائه می دهد.

امید است با گذشت زمان، کاربران مرکز نیز از این منطقه برای میزبانی رویدادهای خود استفاده کنند.

مرکز استخدام تخته سه لا Td-Atelier با انباری توکار و کرکره چوبی
همچنین از تخته سه لا برای شکل دادن به پنجره ها و قفسه بندی ها استفاده شده است

پروژه یوریدوکو از Td-Atelier اخیراً در بخش داخلی مدنی و فرهنگی جوایز Dezeen امسال در فهرست نهایی قرار گرفت.

پروژه برنده در این رده، یک گاراژ دوچرخه است که توسط آژانس خلاق هلندی Silo طراحی شده است، که داوران آن را به دلیل “پرداختن پارکینگ به سطح متفاوت” تحسین کردند.

عکاسی توسط کوهی ماتسومورا.

دیدگاهتان را بنویسید