استودیوی لندن SODA یک بلوک اداری دهه 1970 در مرکز شهر لیورپول را به یک ساختمان مسکونی تبدیل کرده است که شامل امکانات رفاهی و کار مشترک است.

پروژه استفاده مجدد تطبیقی، بلوک 10 طبقه را که چندین دهه به عنوان دفتری برای درآمد و گمرک HM سپری کرده است، به خانه های اجاره ای تبدیل شده است که توسط اپراتور اداره می شود. Livingway.

طبقه همکف Roca ساکن لیورپول توسط SODAطبقه همکف Roca ساکن لیورپول توسط SODA
فضاهای مشترک بیشتر طبقه همکف را اشغال می کنند

روکا شامل 120 آپارتمان یک و دو خوابه، به علاوه دو طبقه امکانات رفاهی به سبک زندگی مشترک برای ساکنان است. اینها شامل فضاهای کاری، آشپزخانه بزرگ، اتاق سینما، سالن بدنسازی و اتاق های درمان و تراس بام کاشته شده است.

راسل پاتر، یکی از موسسان کارگردان در جوش شیرین، معتقد است این پروژه می تواند به عنوان الگویی برای تبدیل اداری به مسکونی در مکان های مرکز شهر باشد.

سالن استراحت در روکا در لیورپول توسط SODAسالن استراحت در روکا در لیورپول توسط SODA
این طراحی شامل ترکیبی از سالن های انعطاف پذیر و فضاهای کاری است

او به Dezeen گفت: «جهش‌هایی که طراحی دفتر در طول یکی دو دهه گذشته انجام داده است به این معنی است که برخی از املاک دوره‌های دهه‌های 1960 و 70 شاید از نظر تجاری مطلوب‌ترین مکان‌ها نباشند».

اما اگر مکان‌های اصلی مرکز شهر را اشغال کنند، می‌توانند فرصت‌های شگفت‌انگیزی را برای انطباق و استفاده مجدد، برای تقویت مجدد مراکز شهر با فضاهای واقعاً انعطاف‌پذیر و ساخته شده، ارائه دهند.»

میز در Roca زندگی در لیورپول توسط SODAمیز در Roca زندگی در لیورپول توسط SODA
یک “دیوار فعالیت” چوبی سطوح، نشستن و ذخیره سازی را فراهم می کند

مدل Livingway نسخه ای از زندگی مشترک است. با ارائه دسترسی ساکنان روکا به فضاهای اشتراکی، علاوه بر آپارتمان هایشان، هدف آن تقویت حس اجتماعی است.

بسیاری از این فضاهای مشترک را می توان در طبقه همکف یافت. در اینجا، فضاهای مختلف کار، استراحت و غذاخوری در اطراف یک “دیوار فعالیت” چوبی سازماندهی شده اند که سطوح، انبار و نشیمن را فراهم می کند.

READ  لهجه‌های آبی کبالتی، فضای داخلی آپارتمان Thane را توسط The Act of Quad روشن می‌کنند
اتاق غذاخوری آشپزخانه در روکا ساکن لیورپول توسط SODAاتاق ناهار خوری آشپزخانه در روکا ساکن لیورپول توسط SODA
یک آشپزخانه عمومی اغلب برای کلاس های آشپزی و تظاهرات استفاده می شود

سایر جزئیات داخلی، مانند صفحه‌های تاشو، پرده‌ها و پنجره‌های شیشه‌ای شیاردار، اجازه می‌دهند که فضا در صورت لزوم به مناطق مختلف فعالیت تقسیم شود.

گاهی اوقات این فضاها میزبان کارگاه‌ها یا کلاس‌هایی هستند که به ساکنان این امکان را می‌دهند تا با مشاغل محلی درگیر شوند.

پاتر گفت: “ما در حال معرفی عنصری از فعالیت های جمعی هستیم تا به عنوان یک مرکز در طبقه همکف عمل کند، به شیوه ای مشابه آنچه در دیگر ترتیبات زندگی مشترک اتفاق افتاده است.”

“به این معنی است که شما فرصت ایجاد یک احساس واقعی از جامعه را در مرکز شهر دارید.”

ساختمان اداری سابق در لیورپولساختمان اداری سابق در لیورپول
این ساختمان قبلا یک بلوک اداری بود

در طبقات آپارتمان، صفحات کف موجود ایجاد خانه های بزرگتر از واحدهای معمولی مشترک را که در طرفین مخالف یک راهرو مرکزی چیده شده اند، ممکن می سازد.

آپارتمان ها به طور کامل مبله هستند و دارای اتاق خواب و حمام مجزا از قسمت نشیمن هستند.

آشپزخانه آپارتمان در Roca زندگی در لیورپول توسط SODAآشپزخانه آپارتمان در Roca زندگی در لیورپول توسط SODA
بازسازی 120 آپارتمان در مجموع فراهم می کند

پاتر توضیح داد: «ساختمان‌های اداری معمولاً دارای صفحات باریک با دهانه‌های کف مناسب و نسبت‌های بالای لعاب به کف هستند، بنابراین فرصت‌های ایده‌آلی برای تبدیل مسکونی ایجاد کنید.

وی افزود: “به همین ترتیب، ارتفاع از کف تا سقف برای مسکونی مشکلی ایجاد نمی کند.” به طور معمول، ارتفاع طبقه تجاری بالاتر از آن چیزی است که در منازل مسکونی انتظار دارید، به این معنی که شما جنبه های بهتری از نور را وارد فضا می کنید.

اتاق خواب آپارتمان در Roca زندگی در لیورپول توسط SODAاتاق خواب آپارتمان در Roca زندگی در لیورپول توسط SODA
آپارتمان ها بزرگتر از حد معمول برای زندگی مشترک هستند

Livingway پنج واحد از این واحدها را به عنوان اتاق هتل ارائه می دهد که برای اقامت کوتاه در دسترس است. اما مهمانان به همه امکانات عمومی دسترسی ندارند. بیشتر برای ساکنین رزرو شده است.

READ  The Dining Nook Restyled - یک حرکت تصادفی به سبک بازگشت به التقاطی

فناوری نقش مهمی در مدیریت ساختمان دارد. یک برنامه به ساکنین اجازه می دهد تا اتاق های خاصی را رزرو کنند یا در کارگاه ها و کلاس ها ثبت نام کنند، در حالی که قفل های دیجیتال امکان کنترل دسترسی را فراهم می کند.

صندلی راحتی قرمز در Roca زندگی در لیورپول توسط SODAصندلی راحتی قرمز در Roca زندگی در لیورپول توسط SODA
فضاهای جمعی دارای رنگ ها و الگوهایی هستند که به دهه 1970 اشاره دارند

رویکرد طراحی داخلی منعکس کننده میراث ساختمان در دهه 1970 است، با مبلمان و پرداخت هایی که از رنگ و طرح دوری نمی کنند.

فضاهای برجسته شامل اتاق سینما، فضایی کاملا قرمز با صندلی‌های روکش بزرگ، چراغ‌های دیواری لوله‌ای و قالب‌هایی به سبک آرت دکو است.

در بقیه طبقه همکف، دال وافل بتنی اکسپوز بالای سر، حسی صنعتی به ارمغان می‌آورد که با گرمای سطوح چوبی و مبلمان نرم در تضاد است.

اتاق سینما در روکا ساکن لیورپول توسط SODAاتاق سینما در روکا ساکن لیورپول توسط SODA
فضاهای برجسته شامل اتاق نمایش سینما است

خانه‌ها دارای یک پالت ظریف‌تر، با رنگ‌های خاموش به جای رنگ سفید هستند تا به ساکنان این امکان را می‌دهند تا شخصیت‌های خود را وارد طراحی کنند.

سطح مشابهی از مراقبت به فضاهای بیرونی آورده شد. اینها شامل یک حیاط غیررسمی در طبقه همکف و تراس پشت بام طبقه هفتم است که شامل سه جکوزی است.

تراس پشت بام در Roca زندگی در لیورپول توسط SODAتراس پشت بام در Roca زندگی در لیورپول توسط SODA
یک تراس بام کاشته شده شامل سه جکوزی است

این پروژه مبتنی بر تجربه SODA در طراحی فضاهای مشترک است. این استودیو فضاهای مختلفی را برای ارائه دهنده محل کار The Office Group (TOG) طراحی کرده است، از جمله Liberty House و Thomas House.

همکاری با Livingway پس از تماس این شرکت با استودیو از طریق اینستاگرام صورت گرفت.

سامانتا هی، مدیر عامل Livingway، اضافه کرد: “تعجب آور است که ببینیم چه نتیجه زیبایی تولید شده است و ساکنان ما چقدر از اینکه روکو را خانه خود می نامند لذت می برند.”

READ  پسر عموی آسان، سرگرم کننده و مقرون به صرفه ما + جشن تعطیلات کاردستی (همه از هدف)

عکاسی توسط ریچارد چیورز.

دیدگاهتان را بنویسید