استودیوی معماری چک ORA خانه‌ای از دوران رنسانس را در شهر Český Krumlov بازسازی کرده است و ویژگی‌های اصلی مانند تیرهای چوبی کنده‌کاری شده‌اش را حفظ کرده و در عین حال مبلمان معاصر مستقلی را اضافه کرده است.

کارآفرینان محلی پترا هاناکوا و رادک تکلوفسکی خانه ویران شده را در مرکز شهر در سال 2016 خریداری کردند و از آنها پرسیدند. نه برای نظارت بر فرآیند مدرن سازی که شخصیت تاریخی داخلی را حفظ می کند.

نمای بیرونی خانه Masná 130 در Český Krumlov، جمهوری چک توسط ORAنمای بیرونی خانه Masná 130 در Český Krumlov، جمهوری چک توسط ORA
Masná 130 یک خانه بازسازی شده توسط ORA در Český Krumlov است

این ساختمان 500 ساله که اکنون مسنای 130 نامیده می شود، برای چندین دهه مورد بی توجهی قرار گرفته بود و حتی به سیستم فاضلاب شهر متصل نبود. همچنین دارای پایه های آسیب دیده در اثر سیل و سقفی بود که نیاز به تعمیر اساسی داشت.

با وجود مشکلات آن، مالکان پتانسیل این ملک را دیدند و دو سال وقت صرف کردند تا طبقه همکف آن را به یک کافه تبدیل کنند که به محلی برای تجمع جامعه محلی تبدیل شده است.

ورودی خانه مثنا 130ورودی خانه مثنا 130
معماران مبلمان سفارشی ساخته شده از تخته سه لا توس با رنگ تیره را اضافه کردند

آخرین مرحله این پروژه شامل بازسازی فضاهای نشیمن طبقه اول بود. قصد اولیه این بود که آنها را به عنوان آپارتمان های اجاره ای توسعه دهند، اما هاناکووا و تکلوفسکی در نهایت تصمیم گرفتند یک آپارتمان واحد ایجاد کنند که خودشان بتوانند آن را اشغال کنند.

طراحی ORA برای آپارتمان، جنبه هایی از گذشته ساختمان را نشان می دهد و در عین حال ویژگی های مدرنی را معرفی می کند که نشان دهنده عشق مالکان به طراحی معاصر و سبک مینیمالیستی است.

اتاق نشیمن خانه در Český Krumlov، جمهوری چک توسط ORAاتاق نشیمن خانه در Český Krumlov، جمهوری چک توسط ORA
تیرهای سقف چوبی حکاکی شده اصلی ساختمان در معرض دید باقی مانده اند

هاناکووا و تکلوفسکی می‌گویند: «ما نمی‌خواستیم یک «موزه» تاریخی داخلی و نه یک نمایشگاه طراحی ایجاد کنیم. ما می خواستیم لایه های تاریخی و معاصر را به صورت ارگانیک به هم متصل کنیم.»

READ  رتبه بندی طراحی جهانی 2022 (WDR) توسط جایزه طراحی A'

معماران با برداشتن دیوار جداکننده موجود در فضای نشیمن اصلی و بازگرداندن طرح باز اصلی شروع کردند. این یک سالن بزرگ ایجاد کرد که شکوه کامل سقف چوبی دوره رنسانس را نشان می دهد.

آشپزخانه مثنا 130 خانهآشپزخانه مثنا 130 خانه
آشپزخانه به عنوان یک واحد مستقل طراحی شده است که از سطح زمین بلند شده است

در فرآیند بازسازی، دیوارهای سنگی اصلی که به رنگ زرشکی عمیق رنگ آمیزی شده بودند نیز کشف شد. همراه با تیرهای چوبی، این یک پالت مواد را نشان می دهد که مکمل این رنگ های تیره و اشباع شده و فضایی دنج را ایجاد می کند.

اتاق خواب آپارتمان دارای بقایای کوچکی از نقاشی دیواری اصلی سقف است. بقیه اتاق با رنگ کرم رنگ آمیزی شده است تا به فضا احساس آرامش و آرامش بدهد.

در حمام، ORA ترجیح داد رنگ های سرد را با کاشی های سفید و آینه های بزرگ ترکیب کند تا فضا را روشن کند. جزئیات بازی مانند وان حمام نامنظم، سینک های خمیده و کاشی هایی با لبه های گرد به نرم کردن زیبایی کلی کمک می کند.

در سرتاسر آپارتمان، معماران مبلمان مستقل سفارشی اضافه کردند که عملکردهای لازم را بدون ایجاد مزاحمت یا پنهان کردن ویژگی‌های میراث موجود انجام می‌دهند.

نمای اتاق خواب خانه در Český Krumlov، جمهوری چک توسط ORAنمای اتاق خواب خانه در Český Krumlov، جمهوری چک توسط ORA
تخت تحت سلطه یک تخته سر بزرگ است

ORA گفت: “طراحی داخلی به عنوان یک کولاژ از نقوش است.” مبلمان به صورت اشیایی مجزا وارد فضای تاریخی می شود که فاصله ای از عناصر تاریخی ایجاد می کند.

به عنوان مثال، آشپزخانه به عنوان یک واحد مستقل طراحی شده است که از سطح زمین بلند شده است و به خوبی از سقف می ایستد. سینک ظرفشویی، اجاق گاز و میز آن یک فضای خالی مرکزی را اشغال می کند و همه عملکردهای دیگر در داخل کابینت پنهان است.

READ  مجموعه ای از The Girl Before در خبرنامه امروز Dezeen Weekly منتشر می شود
اتاق خواب خانه مسنا 130اتاق خواب خانه مسنا 130
به جای خود در مرکز اتاق خواب افتخار می کند

تخت دارای یک تخته سر بزرگ است که با یک کمد در سمت عقب آن متصل می شود. در مرکز اتاق خواب قرار گرفته و زاویه دار است تا بهترین دید را از پنجره و سقف رنگ شده اصلی ارائه دهد.

مبلمان سفارشی از تخته سه لا توس رنگ آمیزی تیره با پایه های برنجی متضاد ساخته شده است که به تقویت حس جدایی از فضاهای موجود کمک می کند.

نورپردازی یا مستقل است یا در مبلمانی مانند واحد آشپزخانه و تخت ادغام شده است. یک چراغ بالای میز ناهارخوری روی یک براکت نصب شده است تا سقف تاریخی را لمس نکند.

حمام خانه در Český Krumlov، جمهوری چک توسط ORAحمام خانه در Český Krumlov، جمهوری چک توسط ORA
ORA رنگ های سرد را با کاشی های سفید در حمام ترکیب کرد

ORA که مخفف عبارت Original Regional Architecture است، در سال 2014 توسط Jan Veisser، Jan Hora و Barbora Hora تاسیس شد. این استودیو در شهر کوچک Znojmo مستقر است، با پروژه های قبلی از جمله تبدیل خانه قرن شانزدهمی در Mikulov برای ایجاد یک مهمانخانه مدرن.

دیگر تلاش‌های اخیر برای بازسازی اقامتگاه‌های تاریخی جمهوری چک شامل یک ویلای دهه 1920 در پراگ است که توسط No Architects بازسازی شد و یک آپارتمان 100 ساله در کارلووی واری، جایی که معماران پلاس وان نقاشی‌های اصلی ساختمان را کشف کردند.

عکاسی توسط BoysPlayNice.

دیدگاهتان را بنویسید