استودیوی پراگ Byró Architekti خانه‌ای متعلق به قرن نوزدهمی را در شهر Kutná Hora چک بازسازی کرده است و دریچه‌های غیرمنتظره و نازک کاری‌های رنگارنگ را اضافه کرده است که تضاد بازی با فضای داخلی اصلی ایجاد می‌کند.

این استودیو وظیفه داشت شخصیت خانه موجود را که توسط برنامه قبلی بازسازی در دهه 1970 به خطر افتاده بود، بازسازی کند.

راهرو خانه در Kutná Hora راهرو خانه در Kutná Hora
سبز پاستلی ورودی خانه در Kutná Hora توسط Byró Architekti را مشخص می کند

این پروژه با معرفی پنجره‌ها و بازشوهای جدید ارتباط بین فضاهای داخلی خانه را بهبود می‌بخشد و در عین حال با هدف لایه‌بندی یکپارچه عناصر جدید بر روی پارچه اصلی ساخته شده است.

“هدف اصلی ما این بود که حافظه و لایه های اصلی خانه را که در واقع بسیار کمیاب بودند، دوباره کشف کنیم و به طور یکپارچه آنها را با لایه های جدید ترکیب کنیم تا یک کل منسجم ایجاد کنیم.” Byró Architekti توضیح داد.

راهرو و نازک کاری در خانه توسط Byró Architektiراهرو و نازک کاری در خانه توسط Byró Architekti
کاشی های شطرنجی در سرسرا با نازک کاری رنگ شده مطابقت دارد

این استودیو افزود: “ما به جای برجسته کردن آن، قصد داشتیم مرز بین قدیمی و جدید را محو کنیم.”

ویژگی اصلی خانه یک راه پله مارپیچ است که یک هسته گردش عمودی را در مرکز پلان تشکیل می دهد. پنجره های داخلی و دیوارهای بلوک شیشه ای در هر سطح اضافه شد تا ارتباط بصری با فضاهای نشیمن ایجاد شود.

اتاق موسیقی در خانه در Kutná Hora اتاق موسیقی در خانه در Kutná Hora
کابینت تخته سه لا و پوشش دیواری در اتاق موسیقی طبقه همکف از ویژگی های آن است

یک راه پله سنگی اصلی طبقه همکف و طبقه اول را به هم متصل می کند، در حالی که یک پله جدید منتهی به اتاق زیر شیروانی دارای آج های فولادی شناور است که اجازه می دهد نور از نورگیر به سطح پایین تر برسد.

یک سالن ورودی بزرگ در طبقه همکف به یک اتاق موسیقی و حمام در یک طرف راه پله متصل می شود، در حالی که بخش های خدماتی و استودیوی هنرمند رو به حیاطی در عقب هستند.

READ  لینک بالا: پیراهن تابستانی ایده‌آل Em، صندل‌های شیک ۲۰ دلاری رایان، و مقاله‌ای وحشیانه درباره معماری که ذهن ما را متحیر کرد
مطالعه با میز در خانه در Kutná Horaمطالعه با میز در خانه در Kutná Hora
همچنین در طبقه همکف یک استودیوی کوچک هنرمند با نازک کاری های رنگارنگ قرار دارد

فضای اصلی نشیمن شامل آشپزخانه در طبقه اول به همراه اتاق خواب اصلی و دفتر کار خانگی قرار دارد. اتاق زیر شیروانی شامل دو اتاق خواب برای کودکان و همچنین حمام است.

نور و رنگ در سراسر پروژه برای ایجاد فضاهایی با حال و هوای متفاوت استفاده می شود. در حالی که نمای بیرونی ساختمان به گونه ای ملایم تزئین شده است تا با منظره خیابان متناسب شود، پالت رنگی واضح تری در داخل اعمال می شود.

Byró Architekti می‌گوید: «به طور کلی، سایه‌های خاموش با سطوح رنگی یا لهجه‌های برجسته‌تر در چندین موقعیت خاص انتخاب می‌شوند.

سالن ورودی دارای کاشی‌های کف شطرنجی به رنگ سبز پاستلی است که با نازک کاری رنگ شده درها و پنجره‌های اطراف مطابقت دارد. نرده و آج های راه پله جدید نیز به همین رنگ تمام شده است.

راه پله داخل خانه توسط Byró Architektiراه پله داخل خانه توسط Byró Architekti
پله ها به فضاهای نشیمن منتهی می شوند

Byró Architekti قطعات مختلفی از مبلمان سفارشی را برای این پروژه طراحی کرد، از جمله یک واحد قفسه بندی تخته سه لا با ساختار فلزی قرمز روشن که در امتداد یک دیوار از فضای استودیو طبقه همکف امتداد دارد.

اتاق بازی همچنین دارای کابینت های تخته سه لا و روکش دیواری است که دارای یک پنجره داخلی داخلی است که نور را به حمام مجاور می دهد.

آشپزخانه خانه توسط Byró Architektiآشپزخانه خانه توسط Byró Architekti
کابینت های آشپزخانه به رنگ آبی پودری رنگ آمیزی شده اند

قسمت اصلی نشیمن دارای یک سقف طاقدار است که با تخته سه لا پوشیده شده است. یک نیمکت بتنی در امتداد یک دیوار قرار دارد تا از یک شومینه کاشی‌کاری شده پشتیبانی کند، در حالی که یک پنجره از پشت به راه پله نگاه می‌کند.

READ  فاش شدن: باغ شهری خوراکی حیاط جلویی امیلی بوسر (نگران نباشید، مقدار زیادی از درام گیاهی وجود دارد)

آشپزخانه دارای کابینت و درهای داخلی است که به رنگ آبی کمرنگ رنگ آمیزی شده است. یک پنجره دریچه ای در این فضا نیز نمایی از پله مارپیچ را ارائه می دهد.

شومینه در اتاق نشیمن خانه در Kutná Horaشومینه در اتاق نشیمن خانه در Kutná Hora
سقف طاق دار اتاق نشیمن با تخته سه لا پوشیده شده است

حیاط و باغ در پشت ساختمان نیز به عنوان بخشی از پروژه بازسازی شد. این فضای بیرونی را می توان از طبقه پایین یا از طریق یک تراس جدید در خارج از منطقه اصلی نشیمن دسترسی داشت.

Byró Architekti توسط توماش هانوس و یان هولوب، که در دانشگاه فنی چک در پراگ تحصیل کرده‌اند و قبل از راه‌اندازی استودیوی خود در بخش‌های مختلف کار می‌کردند، تأسیس شد.

نمای بیرونی پشت خانه در Kutná Hora توسط Byró Architektiنمای بیرونی پشت خانه در Kutná Hora توسط Byró Architekti
از طریق یک تراس جدید خارج از محوطه اصلی نشیمن می توان به باغ دسترسی داشت

پیش از این، این دو یک کابین را با سقفی فراگیر و روکش چوبی قرمز در کوه‌های شوماوا تکمیل کردند.

دیگر بازسازی‌ها در جمهوری چک که اخیراً در Dezeen به نمایش گذاشته شده‌اند شامل یک خانه 500 ساله پر از مبلمان معاصر و یک ویلای دهه 1920 در پراگ است که توسط No Architects بازسازی شد.

عکاسی توسط الکس به ساختمان ها شلیک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید