ما به بررسی سال 2021 خود ادامه می‌دهیم و 10 پلکان برتر امسال در Dezeen را برجسته می‌کنیم، از جمله پلکانی که توسط کاسه‌های اسکیت طراحی شده است و پلکانی که توسط Kengo Kuma طراحی شده است.

پلکان در یک پروژه خودسازی در دانمارک توسط تامی رند
عکس از میا مورتنسن است

خود ساخت، دانمارک، توسط تامی رند

این خانه خودساخته توسط تامی رند که در حومه آرهوس قرار دارد، دارای یک پله مارپیچ است که با استفاده از تخته سه لا برش CNC ساخته شده است.

در ورودی خانه، یک پنجره مربع با ارتفاع کامل، راه پله مارپیچ چوبی بزرگ را قاب می کند. این با استفاده از 630 قطعه تخته سه لا ساخته شد که با دست در محل تکه تکه و به هم چسبانده شد.

جزئیات پیچیده و گرمای راه پله در تضاد با بتونی و فضای داخلی مینیمالیستی خانه است.

درباره خودسازی بیشتر بدانید ›


تصویر پلکان در پارک توسط AIM Architecture
عکس متعلق به ون استودیو است

در پارک، چین، توسط AIM Architecture

یک راه پله فایبرگلاس به رنگ سفید با پله های قرمز رنگ نقطه کانونی این فروشگاه لباس در شانگهای است. این استودیو محلی AIM Architecture با الهام از یک اسکیت کاسه حومه شهر طراحی شده است.

پس از ورود به فروشگاه، بازدیدکنندگان با سازه‌ای به ارتفاع 4.2 متر مواجه می‌شوند که مانند سرسره کودکان دور ستون‌های بتنی می‌پیچد و مشتریان را در مسیری قرمز و پرپیچ‌وخم در فروشگاه هدایت می‌کند.

درباره In The Park بیشتر بدانید ›


راه پله در بله!  نمایشگاه فضایی در چین
عکس از شائو فنگ است

بله فضا! نمایشگاه مبلمان، هانگژو، توسط PIG Design

استودیوی معماری چینی PIG Design این نمایشگاه را برای برند مبلمان Memphis Milano در هانگژو چین ساخته است.

READ  یک سیلوئت نرم + پاهای جسور به مجموعه تارو شخصیت می دهد

یک پلکان خاکستری با بند طلایی، بازدیدکنندگان را به فضاهای نمایشگاهی طبقه اول هدایت می‌کند که با حجم‌های هندسی مجسمه‌ای که فضای داخلی را پر می‌کند، قاب شده است.

درباره Ya Space بیشتر بدانید! نمایشگاه مبلمان ›


راه پله خارجی در هاستل برای دختران در هند
عکس توسط Andre J. Fathome در Studio Noughts and Crosses است

بلوک خوابگاه دختران، هند، توسط آزمایشگاه طراحی انرژی صفر

این ساختمان خوابگاه دخترانه توسط آزمایشگاه طراحی انرژی صفر دارای ساختاری بتنی با نمای سوراخ‌دار است که با خطوط پرپیچ و خم زاویه‌ای که یک راه پله خارجی را قاب می‌کند مشخص می‌شود.

راه پله در امتداد بیرونی هاستل قرار دارد و به نظر می رسد که ساختمان را به صورت مورب به دو نیم تقسیم می کند. در فرود خود، پلکان به تعدادی از فضاهای بیرونی مجاور است که معماران امیدوار بودند که اجتماعی شدن را تشویق کنند.

درباره بلوک هاستل دختران بیشتر بدانید ›


پلکان توسط کنگو کوما
عکس توسط Jordi Anguera، با حسن نیت از Kriskadecor است

Casa Batlló، اسپانیا، توسط Kengo Kuma و Associates

این پلکان توسط کنگو کوما و همکاران، که توسط پرده‌های توری فلزی مجسمه‌سازی احاطه شده است، در کازا باتلو بازسازی‌شده آنتونی گائودی در بارسلونا قرار دارد.

کوما پله ها و دهلیز را با زنجیرهای آلومینیومی پوشانده است که با بالا و پایین رفتن در سراسر فضا به تدریج کوتاه شده و تغییر رنگ می دهند.

درباره Casa Batlló بیشتر بدانید ›


برج Marsk توسط BIG
عکس توسط Rasmus Hjortshøj است

برج Marsk، دانمارک، توسط BIG

این برج دید که توسط شرکت معماری دانمارکی BIG طراحی شده است، به طور کامل از یک پلکان مارپیچ دو مارپیچ تشکیل شده است.

این برج 25 متری با نزدیک شدن به بالای آن عریض می شود و یک سکوی دید را ایجاد می کند که منظره 360 درجه ای را در سراسر باتلاق ها ایجاد می کند که نام این سازه را به خود اختصاص داده است. دسترسی به سکو از طریق یک صعود 146 پله ای – یا از طریق یک آسانسور واقع در هسته برج انجام می شود.

READ  Yakusha Design فضای داخلی خاکی را برای گالری Faina آنتورپ ایجاد می کند

درباره برج مارکک بیشتر بدانید ›


پلکان طراحی شده توسط کلی Wearstler
عکس متعلق به The Ingalls است

Austin Proper Hotel and Residences، ایالات متحده، اثر کلی Wearstler

کلی ورستلر، طراح داخلی، یک پلکان بلوط سفید را در طراحی خود برای هتل و اقامتگاه‌های Austin Proper گنجانده است که به عنوان یک منطقه نمایش نیز عمل می‌کند.

شبح پلکانی آج در امتداد نرده ادامه یافت و همچنین با حجم های آن به عنوان پایه برای نمایش گلدان ها و ظروف به نواحی اطراف آبشاری شد.

درباره هتل و اقامتگاه های Austin Proper بیشتر بدانید ›


تصویر پلکانی در بوتیک آدری در چین توسط استودیو معماری لیانگ
عکس از شائو فنگ است

بوتیک آدری، چین، توسط استودیو معماری لیانگ

این پلکان مارپیچ شکل در یک بوتیک لباس در هانگژو، چین که بین دیوارهای بتنی منحنی چشمگیر قرار دارد، توسط استودیوی معماری لیانگ طراحی شده است.

راه پله مارپیچ فولادی دو سطح فروشگاه را به هم متصل می کند. در طبقه همکف، راه پله با یک فرش مدور مطابق رنگ زنگ زده آن قرار دارد.

درباره بوتیک آدری بیشتر بدانید ›


پلکان X شکل در POST Houston توسط OMA
عکس از لئونید فورمانسکی است

پست هیوستون، ایالات متحده، توسط OMA

شرکت معماری هلندی OMA یک ساختمان خدمات پستی ایالات متحده را بازسازی کرد و آن را به یک مکان فرهنگی و خرده فروشی چند منظوره تبدیل کرد که با پلکان های مجسمه ای متصل شده است.

یکی از راه پله های واقع در POST هوستون دارای کیفیت پیرانزی است که شامل دو مجموعه پله بتنی آینه ای است که توسط یک زیر سازه سبز حمایت می شود. دو مجموعه از پله‌ها به صورت زیگزاگ و داگ در سرتاسر دهلیز قرار می‌گیرند تا با مشاهده از جلو، دو شکل X ایجاد کنند.

درباره POST Houston بیشتر بدانید ›


راه پله های خارجی در Les Habitations در مونترال
عکس از جیمز بریتانیا است

Les Habitations، مونترال، اثر Saia Barbarese Topouzanov

READ  مکس بره برای کلیسای سنت جان کریستوم، محراب مینیمالیست می‌سازد

استودیوی معماری کانادایی Saia Barbarese Topouzanov راه پله های مارپیچ رنگارنگ را به واحدهای مسکونی در محله سنت مایکل مونترال اضافه کرد.

راه پله های مارپیچ به مجتمع مسکونی به سبک بروتالیستی که در دهه 1970 ساخته شد اضافه شد و بالکن هایی برای آپارتمان ها فراهم کرد. آنها در هفت رنگ مختلف از زرد کم رنگ تا قرمز آجری رنگدانه شدند.

درباره Les Habitations بیشتر بدانید ›

دیدگاهتان را بنویسید