موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری خود را راه اندازی کرده است که تکامل جنبش معماری از واردات استعماری به “ابزار ملت سازی” را برجسته می کند.

بر اساس موزه ویکتوریا و آلبرت (V&A)، این نمایشگاه با هدف بررسی بافت پیچیده، پویایی قدرت و میراث پسااستعماری مدرنیسم استوایی – یک سبک معماری که در جنوب آسیا و غرب آفریقا در اواخر دهه 1940 توسعه یافت – در حالی که شخصیت های پنهان آن را متمرکز و جشن می گیرد.

نمایشگاه تصویر آرشیوی در مدرنیسم گرمسیری در V&A لندننمایشگاه تصویر آرشیوی در مدرنیسم گرمسیری در V&A لندن
موزه V&A لندن یک نمایشگاه بزرگ برای کاوش مدرنیسم استوایی افتتاح کرده است

کریستوفر ترنر، سرپرست اصلی نمایشگاه به Dezeen گفت: «مدرنیسم استوایی چیزی شبیه به احیای مدرن را به عنوان یک سبک عجیب و غریب و گریزان که در هتل‌های مجلل سرسبز، بارها و خانه‌های جنگلی سرسبز رایج است، تجربه می‌کند.

اما این نمایشگاه دارای تاریخچه ای مشکل ساز است و با بررسی زمینه امپریالیسم بریتانیا و مبارزه استعمار زدایی، این نمایشگاه به دنبال نگاهی به تاریخ مدرنیسم استوایی قبل و بعد از استقلال است و چیزی از سیاست های پشت بتن را نشان می دهد. ،” او ادامه داد.

عکس نصب نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندنعکس نصب نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندن
این نمایشگاه سیر تحول مدرنیسم استوایی را در زمینه جنوب آسیا و غرب آفریقا نشان می دهد

این نمایشگاه به دنبال نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری V&A در دوسالانه ونیز 2023 است که تحقیقات مقدماتی این تیم در مورد مدرنیسم استوایی در یک محیط غرب آفریقا را نشان داد.

برای تکرار داخلی نمایشگاه، مدل‌های معماری، نقشه‌ها و تصاویر آرشیوی دیگری برای بررسی مدرنیسم استوایی در هند در کنار چشم‌انداز آفریقایی معرفی شده‌اند.

مواد نمایشگاه مجموعه‌ای از اتاق‌ها را در گالری پورتر V&A تشکیل می‌دهند که با پارتیشن‌های رنگارنگ و دیوارهای لووردار که به نقوش مدرنیستی استوایی اشاره دارند تقسیم شده‌اند.

عکس نصب نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندنعکس نصب نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندن
تصاویر آرشیوی، نقشه‌های معماری و مدل‌های فیزیکی در اتاق‌های گالری قرار گرفته‌اند

این نمایشگاه با ردیابی مدرنیسم استوایی به زمان توسعه اولیه آن توسط معماران بریتانیایی جین درو و ماکسول فرای آغاز می شود. درو و فرای که از سال 1944 در غنا مستقر بودند، مدرنیسم بین‌المللی را با آب و هوای آفریقا تطبیق دادند و طراحی کاربردی را به جای تزئینی پیشنهاد کردند.

READ  خانه ارگانیک مدرن بهترین دوستان امیلی را به خاطر دارید؟ امروز برای اولین بار تور خانه کامل را نشان می دهیم

درو و فرای همچنین بخشی از دپارتمان مطالعات گرمسیری در انجمن معماری (AA) شدند که معماران بریتانیایی را از سال 1954 به مستعمرات صادر کرد تا درخواست‌های استقلال را خنثی کند.

عکس نصب نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندنعکس نصب نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندن
هدف این نمایشگاه متمرکز کردن متخصصان محلی است که به دلیل مشارکت خود در جنبش ناشناخته مانده اند.

این نمایشگاه با توجه به چهره‌های محلی غنا که با فرای و درو کار می‌کردند، ادامه می‌یابد و به تغییرات قدرتی که در پشت صحنه برای تطبیق مجدد سبک معماری برای دوران در حال ظهور آزادی استعماری رخ می‌داد، اشاره می‌کند.

رهبران سیاسی بانفوذ جواهر لعل نهرو در هند و کوامه نکروماه در غنا شخصیت های کلیدی نمایشگاه هستند که تکامل مدرنیسم استوایی را از تصور تا منطقه ای شدن چارچوب بندی می کنند.

عکس نصب نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندنعکس نصب نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندن
اتاق‌های گالری با پارتیشن‌هایی با رنگ‌های روشن تقسیم می‌شوند که با نقوش مدرنیستی گرمسیری مشخص شده‌اند

ترنر توضیح داد: «قهرمانان نمایشگاه ما نهرو و نکروماه، اولین نخست وزیران هند و غنا هستند. “مدرنیسم استوایی، یک اختراع استعماری، پس از گذار به استقلال جان سالم به در برد و توسط نهرو و نکرومه به عنوان ابزاری برای ملت سازی تصاحب و اقتباس شد.”

نکروماه که گاهی طرح‌هایی را برای ساختمان‌هایی که می‌خواست روی دستمال‌ها ترسیم می‌کرد، اولین مدرسه معماری را در جنوب صحرای آفریقا ایجاد کرد تا نسل جدیدی از معماران آفریقایی را آموزش دهد و این موسسه با ما در یک پروژه تحقیقاتی پنج ساله در زمینه مناطق گرمسیری همکاری کرده است. مدرنیسم.”

تصویر آرشیوی دانشگاه کالج عبادان در نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندن استفاده شده استتصویر آرشیوی دانشگاه کالج عبادان در نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندن استفاده شده است
بر اساس تحقیقات V&A، مدرنیسم استوایی از ریشه های باهاوس غربی خود به سمت سبک های بومی محلی تغییر کرد.

از طریق انبوهی از مدل‌های فیزیکی و مصنوعات، شهر Chandigarh به کانون روایی نمایشگاه برای مدرنیسم گرمسیری در هند تبدیل می‌شود.

در زمان نخست وزیری جواهر لعل نهرو، چندیگر اولین پروژه مدرنیستی در مقیاس بزرگ بود که درو و فرای را به همراه معمار فرانسوی لوکوربوزیه برای برنامه ریزی یک مرکز شهری آرمانی ایده آل به خدمت گرفت.

READ  مجموعه LIZ یک مطالعه در هندسه کاربردی و برازنده است

همانند نکرومه – که دید چگونه آفریقایی شدن معماری می تواند به نماد پیشرفت و تغییر تبدیل شود – هدف این نمایشگاه نیز برجسته کردن جاه طلبی های نهرو برای مدرنیسم بومی شده برگرفته از زبان بومی هندی و نه سبک باهاوس غربی است.

این نمایش در ویدئویی با 16 سازه مدرنیستی استوایی کلیدی، با مصاحبه ها و فیلم هایی که زمینه اجتماعی و سیاسی پشت تحقق هر ساختمان را توضیح می دهد، به اوج خود می رسد.

ما یک فیلم 28 دقیقه‌ای در سه صفحه ساختیم که در غنا فیلمبرداری شد و دارای پرتره‌های پانوراما از بیش از 12 ساختمان است که با تصاویر آرشیو آن زمان و مصاحبه‌هایی با معمارانی مانند جان اووسو آدو و هنری ولینگتون و دختر نکرومه، سیاستمدار بریده شده است. ترنر گفت: سامیا نکروماه.

تصویر آرشیوی مکسول فرای و جان نوح در نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندن استفاده شده استتصویر آرشیوی مکسول فرای و جان نوح در نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندن استفاده شده است
این نمایشگاه با هدف رسیدگی به شکاف های موجود در مطالعات آفریقا و آسیای جنوبی موزه است

به گفته ترنر، این نمایشگاه شروع به پرداختن به شکاف های موجود در مجموعه ها و آرشیوهای V&A مربوط به معماری و طراحی در جنوب جهانی می کند.

ترنر توضیح داد: «آرشیوها خود ابزار قدرت هستند و معماران آفریقای غربی و هندی در آرشیوهای مستقر آنچنان برجسته نیستند که بسیاری از مؤسسات اکنون متوجه شده اند و در تلاش برای رسیدگی به آن هستند».

“مدرنیسم استوایی تا حد زیادی یک آفرینش مشترک با معماران محلی بود که ما به دنبال نام بردن از آنها بوده ایم – که همه آنها باید بسیار شناخته شده باشند، اما از قوانین تثبیت شده حذف شده اند.”

عکس نصب نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندنعکس نصب نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندن
این نمایشگر تا 22 سپتامبر 2024 در گالری پورتر V&A قرار دارد

بازگرداندن مدرنیسم استوایی به گفتمان معاصر نیز برای V&A به عنوان بررسی به موقع استراتژی های طراحی با تکنولوژی پایین و غیرفعال مهم بود.

READ  Space4Architecture راه پله پنجره سقفی را به حداقل خانه شهر بروکلین اضافه می کند

ترنر می گوید: «مدرنیسم استوایی یک معماری پاسخگوی آب و هوا بود – این معماری به جای مقابله با اقلیم به دنبال کار بود.

وی افزود: «در حالی که با عصر تغییرات اقلیمی روبرو هستیم، مهم است که اصول علمی مبنی بر سرمایش غیرفعال مدرنیسم استوایی مورد بررسی مجدد قرار گرفته و برای عصر ما اختراع مجدد شود.»

“امیدوارم مردم علاقه مند شوند تا در مورد این لحظات هیجان و فرصت های پسااستعماری و مبارزه ای که با آن این آزادی های به دست آمده به سختی به دست آمده است، اطلاعات بیشتری کسب کنند.”

تصویر ویدئویی استفاده شده در نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندنتصویر ویدئویی استفاده شده در نمایشگاه مدرنیسم گرمسیری در V&A لندن
یک ویدیوی 28 دقیقه‌ای از سازه‌های مدرنیستی باقی‌مانده استوایی در پایان نمایشگاه ضبط می‌کند.

موزه V&A در کنزینگتون جنوبی مجموعه‌های ملی دائمی را در کنار مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و نمایشگاه‌های موقت در خود جای داده است.

به عنوان بخشی از جشنواره طراحی لندن 2023، موزه میزبان نمایش مبلمانی بود که از یک ماشین آلفارومئو توسط آندو ماسبو ساخته شده بود و اوایل سال، معمار شاهد سلیم، غرفه ای به شکل مسجد در V&A به عنوان بخشی از جشنواره رمضان سال 2023 ایجاد کرد. .

این عکاسی توسط موزه ویکتوریا و آلبرت انجام شده است.

Tropical Modernism: Architecture and Independence از 2 مارس تا 22 سپتامبر 2024 در موزه V&A لندن اجرا خواهد شد. برای رویدادها، نمایشگاه ها و گفتگوهای بیشتر در زمینه معماری و طراحی به راهنمای رویدادهای Dezeen مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید