چند ماه پیش، چیزی را شروع کردم که اکنون آن را بحران هویت طراحی می‌نامم. من معمولاً به فضای داخلی قدیمی، بداخلاق، دنیای قدیمی و تاریک الهام گرفته از آکادمی کشیده می شوم. کل طراحی اتاق نشیمن و ناهارخوری من بر این واقعیت استوار است. اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی فضای داخلی خنثی و مینیمالیستی وجود دارد که چیزی را در من ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که دیوارهای سبز عمیق آپارتمانم را تجدید نظر کنم؟ به نظر می رسد که من با جذب دو سبک متضاد روبرو شده ام و باعث می شود در زیبایی شناسی طراحی خود تجدید نظر کنم.

همه چیز از زمانی شروع شد که من و نامزدم راکی ​​به دنبال الهام گرفتن از اتاق خواب بودیم. هر دوی ما به سمت زیبایی‌شناسی که آن را «شیک صومعه‌ای» می‌نامیم بسیار جذب شدیم و راکی ​​از طریق جستجوی آن الهام‌بخش با طراحی وابی سابی مواجه شد. من قبلاً در مورد وابی سابی شنیده بودم اما هرگز تحقیق نکرده بودم که واقعاً چیست. راکی یک چهارم ژاپنی است، بنابراین فوراً با این فلسفه باستانی طنین انداز شد، و وقتی عکس ها را به من نشان داد، بلافاصله درگیر شدم. هر دوی ما هنر و فرهنگ ژاپن را تحسین می کنیم، بنابراین یادگیری بیشتر در مورد وابی سابی طبیعی بود. خیلی سریع، تحقیقات ما در مورد آن به قدردانی و تمایل عمیق برای خانه (و زندگی) الهام گرفته از وابی سابی تبدیل شد.

ضربه این است که زیبایی شناسی طراحی فعلی ما کاملا برعکس است. ما دیوارهای سبز تیره، دیوار گالری عظیم، کتاب‌هایی که از کف تا سقف روی هم چیده شده‌اند، و اقلام جمع‌آوری شده در هر سطح داریم. به طور خلاصه، ما مینیمالیست نیستیم. ما هر دو دوست داریم با چیزهای زیادی تزئین کنیم. اما زمانی که وابی سابی از رادار ما عبور کرد، هر دو احساس کردیم که به شدت به سمت فلسفه، سبک و تمرین آن جذب شده‌ایم.

طراحی شده توسط بوریس وروردت | عکس توسط ژان پیر گابریل | از طریق خانه و باغ

پس از اندکی بررسی، به این نتیجه رسیدیم که نمی‌توانیم همه چیزهایی را که از قبل داریم حذف کنیم و آن را با طرح وابی سابی جایگزین کنیم. در واقع، این مخالف بسیاری از مستاجران خود فلسفه است. درعوض، متوجه شدیم که می‌توانیم ذهنیت وابی سابی آگاهانه داشته باشیم، آن را در بخش‌هایی از خانه‌مان اعمال کنیم، و همچنان چیزهایی را که قبلاً در خانه‌مان داریم، بپذیریم.

اگر می خواهید مانند ما درباره تاریخچه وابی سابی بیشتر بدانید، فقط بدانید که باید صبر و حوصله را تمرین کنید زیرا ردیابی تاریخچه آن دشوار است. مطابق با وابی سابی – هنر ژاپنی ناپایداری (کتابی که من به شدت در مورد این موضوع توصیه می کنم)، “وابی سابی به عنوان محصول ذهن ذن، می تواند ریشه های اولیه خود را در پیشرو ذن، تائوئیسم بیابد” اما زمان دقیق ظهور آن تقریبا غیرممکن است که مشخص شود. نزدیکترین جدول زمانی در زمان سلسله سونگ (960-1279) است که هنر شروع به نشان دادن برخی از آرمانهای وابی سابی کرد. اما بدون توجه به جدول زمانی دقیق، شکی نیست که قرن ها بر هنر و طراحی تأثیر گذاشته است.

از دیدگاه آمریکایی و انگلیسی زبان صحبت کردن، وابی سابی می تواند مفهومی مرموز و مرموز باشد زیرا ترجمه واضحی ندارد. باز هم طعنه آمیز است زیرا کل ایده این است که نقص را در آغوش بگیریم. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توانم به شما بگویم که وابی تقریباً به «چیزهایی تازه و ساده» ترجمه می‌شود و سابی به عنوان «چیزهایی که زیبایی آنها از سن نشأت می‌گیرد» تعریف می‌شود، اما حقیقت این است که آن‌ها ترجمه‌های ناقصی هستند.

READ  The Link Up: کفش های جدید مورد علاقه Em's On-The-Go، کوسن صندلی ارگونومیک Jess، و چنین لباس عالی

از منظر طراحی، یکی از تعریف‌های وابی سابی «یک مفهوم زیباشناختی ژاپنی است که زیبایی و آرامش را در اشیاء، مناظر، طرح‌ها و غیره می‌یابد که ساده، ناقص و ناپایدار هستند». درک این تعریف آسان است اما عملی کردن آن دشوار است. آیا می توانیم زیبایی را در هر چیزی بیابیم و آن را وابی سابی بنامیم؟ شاید، اما ترفندی که من پیدا کردم این است که بدانم ممکن است برای همه کمی متفاوت به نظر برسد. این یک ایده است، نه یک چیز ملموس که بتوانید به آن اشاره کنید. می توانید به یک اتاق یا عکس نگاه کنید و احساس کنید که از وابی سابی الهام گرفته شده است، اما ممکن است توضیح دادن دلیل آن دشوار باشد. البته عناصر خاصی وجود دارند که با آن صحبت می کنند، اما آنها طبیعتاً وابی سابی نیستند. هیچ کتاب قانونی در مورد چگونگی دستیابی به طرح وابی سابی وجود ندارد زیرا نکته این است که چیزی منحصر به فرد، شخصی، آرام و ناقص ایجاد کنید.

اما نگران نباشید، ما مجبور نیستیم حدس بزنیم یا کورکورانه به آن بپردازیم. برای راهنمایی ما، 7 اصل وابی سابی وجود دارد:

1. کانسو – سادگی
2. Funkinsei -عدم تقارن
3. Shibumi – زیبایی در کم بیان
4. شیزن – طبیعی بودن
5. یوگن – لطف ظریف
6. داتسوزوکو – رهایی از عادات
7. Sejaku – آرامش

بکار بردن این اصطلاحات در طراحی بیهوده نیست، فقط ممکن است نیاز به تمرین متفکرانه داشته باشد. همانطور که گفتم، یک ستون کلیدی وابی سابی پذیرش نقص است، بنابراین اگر می‌خواهید این سبک را امتحان کنید، یک «چگونه» کامل وجود نخواهد داشت که شما را به آنجا برساند. بنابراین آیا من سعی می کنم با ارائه نکاتی در مورد چگونگی به دست آوردن این ظاهر در خانه خود، غیرممکن را انجام دهم؟ بله، تقریبا. اما از آنجایی که سعی می کنم آن را در خانه و زندگی خودم به کار ببرم، مایلم چند چیز را که مفید دانسته ام به اشتراک بگذارم.

1. سراغ دیوارهای بافت دار بروید

طراحی شده توسط اندرو تروتر و جیانی امیلیانی | عکس توسط سالوا لوپز | از طریق یاتزر

قدم اول در یک ساختمان بسیار قدیمی زندگی می‌کنید، اگر بتوانید آن را بچرخانید، ترجیحاً یک قلعه متروکه قدیمی است.

اوه صبر کن تو اکسل ورودودت نیستی؟؟ خوب، خوب، شما همچنین می توانید از پوشش های مختلف دیوار برای ایجاد بافت به دیوارهای خود استفاده کنید. شستشوی آهک، گچ سنگین، گچ پایه یا گچ ونیزی می تواند ظاهری کهنه و ناقص ایجاد کند.

برجسته کردن هر چیزی کهنه یا قدیمی با طراحی الهام گرفته از وابی سابی معمول (و ضروری) است. آیا دیوارهای لایه بردار دارید؟ Wabi-sabi شما را در آغوش می کشد! نکته این است که آنچه دارید را بپذیرید و زیبایی را در آن بیابید. به جای تلاش برای پاک کردن عناصر طبیعی پیری در خانه، سعی کنید آنها را در آغوش بگیرید (البته تا زمانی که ایمن است). در آپارتمانمان، رنگ پوست کنده داریم و به جای متنفر شدن از آن، یاد می‌گیرم که زوال طبیعی را که برای همه چیز اتفاق می‌افتد در آغوش بگیرم.

READ  طرح کمد اولیه ما + نکاتی در مورد طراحی کمد لباس برای نحوه لباس پوشیدن
طراحی شده توسط اندرو تروتر | عکس توسط سالوا لوپز

دیوارهای لایم واش جزء اصلی طراحی مدرن وابی سابی هستند زیرا می توانند دیوارهای ساده و یکنواخت را بافت دار و قدیمی جلوه دهند. سطح ناهموار و ناهموار در طراحی وابی سابی مورد استقبال قرار می گیرد و در واقع بر سطح صاف ترجیح داده می شود. این ترفندی است که من هیجان زده هستم که در خانه خودم امتحان کنم و در مورد نحوه انجام آن گزارش خواهم داد 🙂

2. اشیاء و اثاثیه طبیعی کدر شده را پیدا کنید

طراحی شده توسط اندرو تروتر و جیانی امیلیانی | عکس توسط سالوا لوپز

وابی سابی درباره ناپایداری است. هیچ چیز برای همیشه ثابت نمی ماند، بنابراین یکی از اجزای کلیدی، چسبیدن به اشیایی است که معنی دارند و نشانه های تحسین برانگیز سن طبیعی را دارند. وابی سابی به شما می آموزد که به جای اینکه چیزهای جدید را جایگزین کنید تا جایی که ممکن است به چیزهای خود بچسبید.

اگر به دنبال طراحی الهام گرفته از وابی سابی هستید، از اشیاء براق و یکنواخت خودداری کنید و در عوض به دنبال قطعات دکور طبیعی کهنه و ارگانیک باشید که گذر زمان را نشان می دهد. یک گلدان ترک خورده یا گلدان کدر زیباست و یافتن این اشیاء استفاده شده برای تزئین خانه شما نیز پایدار و برای زمین ما مفید است.

طراحی شده توسط اندرو تروتر و جیانی امیلیانی | عکس توسط سالوا لوپز | از طریق یاتزر

فرسودگی طبیعی طبق فلسفه وابی سابی نشان داده می شود. بنابراین برای رسیدن به ظاهر باید مواد آلی را انتخاب کنید که سن را در طول زمان نشان می دهند. چوب، خشت، آجر و سنگ به طور ناقص و زیبایی کهنه می شوند. من این را از روی میز ناهار خوری چوبی خود که از بازار فیس بوک خریده بودم، نوشتم. این بیش از 100 سال قدمت دارد و چند حلقه فنجان جدید دارد که من به آنها افتخار نمی کنم، اما اگر بخواهم مبلمان مورد علاقه ام را انتخاب کنم این همان است. نقص ها و سن آن را منحصر به فرد و (حدس زدید) ناقص می کند.

3. سادگی را در آغوش بگیرید

طراحی شده توسط استودیوی طراحی اوج و معمار چن تین چو | از طریق dezeen

به عنوان کسی که عاشق ~ چیزها~ است، خوردن این قرص سخت است. اما برای دستیابی واقعی به زیبایی وابی سابی، باید شلوغی را کنار بگذارید و خانه خود را از شر هر چیزی که برای شما مهم یا مفید نیست خلاص کنید. وابی سابی به ما می آموزد که از مادیات جدا شویم و روی آرامش تمرکز کنیم. متأسفانه، هیچ چیز آرامی در مورد سطوح شلوغ یا به هم ریخته وجود ندارد (او با خودش می گوید).

استایل شده توسط جوزف گاردنر | عکس توسط انسون هوشمند

برای در آغوش کشیدن وابی سابی، لازم نیست همه چیز را رها کنید و مانند یک راهب زندگی کنید. در عوض، به آنچه دارید نگاه کنید و هدف یا اهمیت آن را برای خود در نظر بگیرید. اگر مفید یا معنادار است، لازم نیست آن را رها کنید. نکته مولفه سادگی ایجاد حس آرامش با محیط اطرافتان است، که اگر در اطرافتان شلوغی وجود داشته باشد، انجام این کار دشوار است.

4. رنگ های خاکی و خاموش را انتخاب کنید

تصویر از طریق خانه سفالگر مایورکا

رنگ (یا عدم وجود آن) در ایجاد محیطی آرام بسیار موثر است. اگر می خواهید ظاهری وابی سابی داشته باشید، از رنگ های بسیار اشباع شده خودداری کنید و در عوض رنگ های خاموشی را که در طبیعت پیدا می کنید انتخاب کنید.

READ  این خانه متعلق به دهه 80 به طور کامل به یک خانه مدرن و ارگانیک برای یک خانواده پنج نفره تبدیل شد
طراحی شده توسط axel vervdoodt | عکس توسط جان لیژوا | از طریق فایل های طراحی

یکی از ویژگی های اصلی این زیبایی شناسی، نگاه و احساس سخت است. اینجاست که یک بدخلقی خفیف وارد بازی می شود (و احتمالاً از جایی که جذابیت اصلی من به آن می آید). با وجود خنثی و مینیمال بودن بسیاری از فضاهای داخلی وابی سابی، پالت های رنگی مرتبط با این سبک اغلب یک سایه تیره تر از اکثر اتاق های خنثی هستند. خاکستری، قهوه ای، قهوه ای روشن، سفید و حتی مشکی اغلب در این سبک وجود دارد. رنگ‌های تیره‌تر در مقابل حالتی گرم و راحت، حال و هوای سخت‌گیرانه‌ای را ایجاد می‌کنند. این بدان معنا نیست که فضای داخلی وابی سابی نمی تواند جذاب باشد، اما اغلب در اطراف لبه ها کمی خشن تر هستند.

5. به عدم تقارن متمایل شوید

طراحی شده توسط اندرو تروتر و جیانی امیلیانی | عکس توسط پیا ریورولا | از طریق یاتزر

هر چیزی بیش از حد یکنواخت ماهیت وابی سابی را مختل می کند. نکته این است که نقایص را در آغوش بگیرید، بنابراین اگر اتاقی دارای تمام عناصر بالا باشد اما بسیار متقارن به نظر می رسد، آن را به عنوان وابی سابی درک نمی کنند. در خانه‌ام، قصد دارم این کار را با داشتن یک پاتختی به جای دو، آویزان کردن یک قطعه هنری کوچک از مرکز، و در آغوش کشیدن درخت برگ کمانچه‌مان که متأسفانه 90 درصد از برگ‌هایش را از دست داده است، به کار ببرم.

طراحی شده توسط لوئیزا گری | عکس توسط روری گاردینر | از طریق dezeen

راه دیگر برای ترکیب خطوط نامتقارن، قرار دادن مبلمان است. می توانید مبلمان خود را با فضایی ناهموار در بین هر قطعه بچینید و این ظاهری نامتعادل و در عین حال دلپذیر ایجاد می کند. در حمام فوق، چهارپایه و سینک به هم نزدیکتر هستند و صندلی در گوشه دورتر است. این عدم تقارن را بدون انجام کاری دائمی در پلان یا دیوارهای شما ایجاد می کند.

همانطور که قبلاً گفتم، این به معنای “چگونه” کامل در طراحی وابی سابی نیست، اما اگر به دنبال راه های کوچکی برای گنجاندن آن در خانه خود هستید، امیدوارم این 5 نکته به شما کمک کند. اگر می خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید، من دوست داشتم بریزم این کتاب، و من می شنوم این یکی دیگر از منابع عالی برای زندگی به سبک زندگی الهام گرفته از وابی سابی است.

از اینکه در این سفر همراه من بودید، و در حالی که احساساتم را در مورد این زیبایی طراحی باستانی، زیبا، ساده و در عین حال مست کننده آشکار می کردم، شهادت دادید. من ممکن است آن را به طور کامل بیان نکرده باشم، اما به جرات می توانم بگویم که یک درس بزرگ در وابی سابی است. xx

اعتبار تصویر بازکننده: طراحی توسط اکسل وروود | عکس توسط جیک کورتیس

دیدگاهتان را بنویسید