یک فواره سنگی و شیشه‌ای، ستون‌های تیرک‌مانند توتم و طاق‌های طلاکاری شده از ویژگی‌های بار و فضای غذاخوری Kaimakk توسط استودیوی محلی Sanayi313 در داخل فرودگاه استانبول است.

فضای 600 متر مربعی توسط سنایی313 به عنوان پناهگاهی از شلوغی فرودگاه.

انیس کاراویل، بنیانگذار Sanayi313 به Dezeen گفت: «چالش این پروژه ایجاد مکانی بود که در آن مردم احساس انزوا و آرامش در محیط شلوغ یکی از شلوغ ترین ترمینال های فرودگاه اروپا کنند.

دروازه‌های فلزی قوسی منتهی به فواره فرودگاه استانبول Kaimakk طراحی شده توسط Sanayi313دروازه‌های فلزی قوسی منتهی به فواره فرودگاه استانبول Kaimakk طراحی شده توسط Sanayi313
Kaimakk یک رستوران فرودگاه استانبول است که توسط Sanayi313 طراحی شده است

دو پیشخوان بزرگ به شکل L با سایبان های بالا، فضای نشیمنگاه را در داخل محصور می کند. بین پیشخوان ها، یک راهرو با دروازه های فلزی پیچیده به یک فواره “یخ زده” در مرکز پروژه منتهی می شود.

این فواره از سنگ تراورتن سنتی با تکه های شیشه ای دمیده شده به صورت جداگانه ساخته شده است.

بار و ناهارخوری Kaimakk توسط Sanyayi313بار و ناهارخوری Kaimakk توسط Sanyayi313
یک فواره از سنگ و شیشه در مرکز فضا قرار دارد

این فواره که در دو مرحله تکمیل شد، ابتدا حک شده و مونتاژ شد، قبل از اینکه دریا گیلانی، هنرمند معاصر شیشه‌ای ترکیه، قطعات شیشه را برای ایجاد بیان “یخ زده” بسازد.

به گفته لیان براها از Kaimakk، این فواره “از ایده زندگی، شادی، فراوانی و فوران کرم شکل گرفته است”.

قطعات شیشه ای دهان دمیده در فواره اثر دریا گیلانیقطعات شیشه ای دهان دمیده در فواره اثر دریا گیلانی
قطعات شیشه ای با دهان توسط هنرمند ترکیه ای شیشه گری Derya Geylani ساخته شده است

در اطراف فواره، مجموعه‌ای از طاق‌نماهای بلند بر روی ستون‌های تندیس‌واری و ستون‌های توتم‌مانند قرار گرفته‌اند که ستونی را تشکیل می‌دهند که رستوران را در بر می‌گیرد.

کاراویل توضیح داد: «استودیو انواع فرم‌های تکرارشونده را در ستون‌های توتم‌مانند با دیسک‌های طلایی بین آن‌ها روی هم چید و بلوک‌های قوسی را در بالا قرار داد، انگار با لگو بازی می‌کردند.

وی ادامه داد: هر واحد قوس دار مجهز به پرده های داخلی ساخته شده از مواد نیمه شفاف است تا نور منتقل شده به فضا در ساعات مختلف روز را پخش کند.

READ  هشت خانه در حیاط مرکزی خنک و روشن نگه داشته می شدند

این سازه چهار متری با پوشش میکرو تاپینگ، ادای احترام به معماری و سنگ کاری در شهر ماردین ترکیه است.

ستون‌های بلند مانند قطب توتم در سراسر Kaimakk توسط Sanayi313ستون‌های بلند مانند قطب توتم در سراسر Kaimakk توسط Sanayi313
ستون‌ها و طاق‌های مجسمه‌ای بزرگ یک موتیف تکرارشونده در سراسر پروژه هستند

این ایده استفاده از میراث مرکزی در مفهوم پشت این پروژه بود، که به گفته براها، “از فرهنگ سنتی بین النهرین الهام می گیرد” مکان هایی در جنوب شرقی ترکیه مانند ماردین، دیاربکر و غازیانتپ.

کاراویل توضیح داد: «یکی از ویژگی‌های کلیدی این پروژه، کف‌های موزاییکی دست‌ساز است که دارای یک الگوی هندسی پیچیده با ستاره‌ها است.

“این کتاب از هزار و یک شب الهام گرفته است – مجموعه ای از داستان های عامیانه خاورمیانه که به عنوان شب های عربی نیز شناخته می شود.”

ستون و نیمکت در ناهارخوری توسط Sanyayi313ستون و نیمکت در ناهارخوری توسط Sanyayi313
Sanayi313 از پالت رنگی بژ، کرم و طلایی استفاده کرده است

صندلی‌های غرفه‌ای توکار در کنار صندلی‌های بار و ترکیبی از میزهای گرد و مستطیلی با روکش مرمری با چشم‌انداز بیرون از باند فرودگاه قرار گرفته‌اند.

پروژه‌های دیگر در استانبول شامل موزه مدرن استانبول رنزو پیانو است که در نمای «فلس‌های ماهی خاطره‌انگیز» پیچیده شده است و یک فروشگاه اپل توسط Foster + Partners که با دو دیوار تراورتن مشخص می‌شود.

عکاسی توسط ابراهیم اوزبونار.

دیدگاهتان را بنویسید