به عنوان بخشی از مجموعه عصر حجر 2.0، ما راهنمای سنگ خود را که شامل 15 نوع محبوب سنگ طبیعی است، دوباره منتشر می کنیم که برخی از آنها می توانند برای سازه های معماری استفاده شوند.


رستوران ژاپنی با روکش چوب با چراغ‌های آلابستریرستوران ژاپنی با روکش چوب با چراغ‌های آلابستری

آلابستر

آلابستر سنگی نرم و ریزدانه است که قرن هاست برای تراشیدن اشکال و زیور آلات پیچیده استفاده می شود. با این حال، آن است حلالیت در آب به این معنی است که برای استفاده در فضای داخلی مناسب است.

در شکل خالص آن، آلاباستر سفید و شفاف است که آن را برای طراحی نورپردازی ایده آل می کند.

استودیو تاک از سایه‌های نور لوله‌ای ساخته شده از آلاباستر برای نورپردازی ملایم یک رستوران ژاپنی دنج در نیویورک (بالا) استفاده کرد، در حالی که استودیوی نورپردازی Allied Maker از این سنگ برای ایجاد لامپ‌های کفپوش توتمیک مزین استفاده کرد.

استودیو آماریست امکانات مجسمه سازی این سنگ را در مجموعه آکوا فسیل خود، که شامل یک میز قهوه با پایه های خمیده و خمیده است، به نمایش گذاشت.

مشاهده پروژه های دارای آلاباستر ›


خانه ای با پوشش بازالت در هاواییخانه ای با پوشش بازالت در هاوایی

بازالت

بازالت یک سنگ آذرین تیره رنگ است که با سرد شدن سریع گدازه ها به وجود می آید. بیشتر به عنوان سنگدانه برای بتن استفاده می شود زیرا کم هزینه و مقاومت بالا است، اما همچنین یک ماده روکش و کفپوش محبوب است، به ویژه هنگامی که پرداخت می شود.

نمونه هایی از این شامل نمای یک گالری کوچک در آمستردام توسط Barend Koolhaas و یک خانه تعطیلات هاوایی توسط Walker Warner Architects است که در آن کاشی های باریک روکش بازالت با جزئیات سرو در تضاد هستند (بالا).

استودیوی ایسلندی Innriinnri از دو تخته سنگ بازالت برای ایجاد یک میز مجسمه‌سازی استفاده کرد که به عنوان یک چهارپایه یا یک قطعه هنری عمل می‌کند، در حالی که هنرمند کره‌ای، بیونگ هون چوی، این سنگ را جلا داد تا مبلمان فضای باز بزرگ ایجاد کند.

مشاهده پروژه های دارای بازالت ›


نمای بیرونی خانه فلینت اثر اسکن کاتلینگ د لا پنانمای بیرونی خانه فلینت اثر اسکن کاتلینگ د لا پنا

سنگ چخماق

سنگ چخماق یک سنگ بسیار بادوام است که به وفور به صورت ندول های نامنظم در سنگ های رسوبی مانند گچ یافت می شود. از دوران روم به عنوان مصالح ساختمانی استفاده شده است، اگرچه اغلب در معماری معاصر دیده نمی شود.

سنگ چخماق از نظر رنگ متفاوت است، اما معمولاً سیاه شیشه ای با پوسته سفید است. در معماری، آن را معمولاً قبل از قرار دادن در ملات گره می زنند – برای نمایان شدن چهره براق درونی آن، شکافته می شود.

Skene Catling de la Peña از ترکیبی از سنگ چخماق گره خورده و بدون چخماق برای پوشاندن یک خانه گوه ای شکل در باکینگهامشر (بالا) استفاده کرد که یک شیب رنگی ظریف در سرتاسر نمای آن ایجاد می کند.

مشاهده پروژه های دارای سنگ چخماق ›


رستوران هتل با بار گنیسرستوران هتل با بار گنیس

گنیس

گنیس، سنگ دگرگونی مستحکمی است که از لایه‌های متناوب کانی‌های رنگی مختلف تشکیل شده است، برای استفاده برای کف‌پوش و میز کار بسیار محبوب است. رنگ ها می توانند از صورتی و طلایی تا سبز و خاکستری تیره متغیر باشند.

پیتر پیچلر گنیس خاکستری را با نوارهای سیاه و سفید از دره پاسیر در تیرول جنوبی تهیه کرد تا یک پیشخوان بزرگ در بار یک هتل آلپاین ایتالیایی (بالا) ایجاد کند.

READ  گزارش روند طراحی داخلی میشل اوگوندهین برای سال 2022.

همچنین می‌توان از آن به عنوان یک ماده روکش استفاده کرد، مانند دفتر پیست اسکی Bernardo Bader Architekten در اتریش و ایستگاه پخش رادیویی در نپال توسط Archium.


صندلی های گرانیتی سبز توسط استودیو Heatherwickصندلی های گرانیتی سبز توسط استودیو Heatherwick

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یکی از پرکاربردترین سنگ ها در معماری و طراحی است. از تبلور آهسته ماگما در زیر پوسته زمین تشکیل می شود و برای همه چیز از سازه های باربر گرفته تا روکش، میز کار و مبلمان استفاده می شود.

محبوبیت آن به دلیل مقاومت فشاری بالا، دوام و تخلخل کم آن است. گرانیت همچنین در مجموعه ای از رنگ ها یافت می شود که آن را برای طیف وسیعی از فضاها و سبک ها مناسب می کند.

استودیوی Heatherwick اخیراً از گرانیت سبز برای ساختن سه صندلی از صندلی‌های مجسمه‌سازی Spun خود (بالا) استفاده کرده است، در حالی که Snøhetta از انواع خاکستری برای پوشش تقریباً تمام سطوح فروشگاه Aesop برای تقلید از خط ساحلی سنگی استفاده کرده است.

استودیوی معماری NOARQ استحکام این ماده را با بالا بردن یک کابین روی بلوک‌های ضخیم گرانیتی بر روی ورودی یک ویلای سنگی در پرتغال آزمایش کرد.

مشاهده پروژه های دارای گرانیت ›


نمای بیرونی یک ساختمان دولتی هند با آجر لاتریتنمای بیرونی یک ساختمان دولتی هند با آجر لاتریت

لاتریت

سنگ لاتریت قرمز زنگ زده از شسته شدن سنگ ها و خاک در دوره های متناوب دمای بالا و بارندگی شدید در مناطق گرمسیری تشکیل می شود. این فرآیند غلظت بالایی از اکسیدهای آهن نامحلول را به جای می گذارد که به سنگ رنگ می دهد.

لاتریت معمولاً در ساخت و ساز در آفریقا و آسیا به شکل آجر استفاده می شود که دارای جرم حرارتی عالی و انرژی اندک است. این آجرها با بریدن سنگ از زیر سطح آب در زمانی که مرطوب است و سفت شدن آن در هوا ساخته می شوند.

معمار فرانسیس کر از لاتریت محلی برای ساختن دیوارهای مدرسه ای در بورکینافاسو و استودیو لوتوس از آن برای ایجاد پایه یک ساختمان دولتی در هند استفاده کرده است (در بالا).


مبلمان سنگ آهک توسط دانشجویان آکادمی هنر استونیمبلمان سنگ آهک توسط دانشجویان آکادمی هنر استونی

سنگ آهک

انواع مختلفی از سنگ آهک وجود دارد، یک سنگ رسوبی که عمدتاً از کربنات کلسیم تشکیل شده است. از آنجایی که برش و تراش آن آسان است و معمولاً بافت و رنگ یکنواختی دارد، مصالح ساختمانی همه جانبه خوبی محسوب می شود.

انواع سنگ آهک محبوب عبارتند از تراورتن (به پایین مراجعه کنید) و سنگ پرتلند، که در ساختمان های قابل توجه در لندن مانند کلیسای جامع سنت پل و کاخ باکینگهام استفاده می شود.

معماران دیوید چیپرفیلد اخیراً از سنگ آهک برای پوشش پسوند موزه Kunsthaus زوریخ در سوئیس و جان پاوسون برای پوشش سطوح یک فروشگاه شاخص مینیمالیستی در ژاپن برای برچسب مد Jil Sander استفاده کردند.

پروژه های طراحی که از سنگ آهک استفاده می کنند شامل یک مجموعه مبلمان بلوکی به نام Dig Where You Stand توسط دانشجویان آکادمی هنر استونی (در بالا).

مشاهده پروژه های دارای سنگ آهک ›


یک اتاق باغی پوشیده از سنگ مرمریک اتاق باغی پوشیده از سنگ مرمر

سنگ مرمر

مرمر سنگی دگرگونی با رگه هایی از کریستال کلسیت است. از سنگ آهکی که در معرض گرما و فشار قرار گرفته است و در رنگ های زیادی یافت می شود تشکیل می شود. سنگ مرمر قوی است اما به راحتی حکاکی می شود و به خوبی جلا می یابد و برای کاربردهای متعدد مناسب است.

READ  ایستگاه قطار ویسکانسین تبدیل به رستوران هاروی هاوس می شود

بیشتر در طراحی آشپزخانه و حمام استفاده می شود، اما اغلب به عنوان روکش نیز استفاده می شود، مانند اتاق باغ معماری Alexander Owen در لندن (بالا).

مشاهده پروژه های دارای سنگ مرمر ›


میله ای با سنگ های رنگارنگ اونیکسمیله ای با سنگ های رنگارنگ اونیکس

اونیکس

اونیکس یک سنگ قیمتی نیمه شفاف است که از نوارهای موازی کوارتز تشکیل شده و تقریباً در هر رنگی یافت می شود. سابقه طولانی استفاده در مجسمه سازی و جواهرات دارد اما کمتر در معماری و طراحی یافت می شود. با این حال، عقیق گاهی اوقات به عنوان روکش یا روشنایی استفاده می شود.

پروژه هایی که از عقیق استفاده می کنند عبارتند از یک مقبره در مینیاپولیس توسط HGA و یک دفتر کار توسط Anne Claus Interiors که در آن برای پوشاندن یک نوار چند رنگ (بالا) استفاده شده است.

مشاهده پروژه های دارای اونیکس ›


جزیره آشپزخانه ساخته شده از پورفیریجزیره آشپزخانه ساخته شده از پورفیری

پورفیری

پورفیری یک سنگ آذرین قوی و سخت است که به رنگ های قهوه ای مایل به قرمز تا بنفش است. از کریستال های دانه درشت تشکیل شده است که در یک زمین ریز دانه جاسازی شده اند.

از دوران باستان در معماری و طراحی استفاده می شده است، اگرچه در معماری و طراحی معاصر به ندرت دیده می شود. امروزه بیشتر به عنوان سنگدانه در ساخت جاده ها در مکان هایی که خودروها به لاستیک های زمستانی میخ دار نیاز دارند استفاده می شود.

معماران Pedevilla از بلوک پورفیری به عنوان جزیره آشپزخانه برای یک مدرسه آشپزی در تیرول جنوبی استفاده کردند، در حالی که معمار کلودیو سیلوسترین از آن برای ردیف کردن دیوارهای یک بوتیک مد میلانی استفاده کرد.


دیوارهای کوارتزیتی در داخل والس اثر پیتر زومتوردیوارهای کوارتزیتی در داخل والس اثر پیتر زومتور

کوارتزیت

کوارتزیت که از ماسه سنگ در معرض حرارت و فشار زیاد تشکیل شده است، یک سنگ دگرگونی بسیار سخت و بادوام است. معمولا در سایه های سفید و خاکستری یافت می شود.

کوارتزیت یک ماده محبوب برای میز آشپزخانه است زیرا در برابر لکه شدن مقاوم است، اما بیشتر به عنوان روکش تزئینی یا کف استفاده می شود.

نمونه‌هایی از این موارد عبارتند از: خانه‌ای در یوتا توسط معماری کلیما، آبگرم Therme Vals معمار پیتر زومتور (بالا) و یک کتابخانه پاریسی یکپارچه توسط Agence Pascale Guédot.

مشاهده پروژه های دارای کوارتزیت ›


مدرسه ماسه سنگی در هندمدرسه ماسه سنگی در هند

ماسه سنگ

ماسه سنگ از دانه های ریز سیلیکات تشکیل شده است که از سنگ های دیگر فرسایش یافته اند و به آن رنگ قرمز، زرد یا نارنجی گرم می دهند.

ماسه سنگ که از زمان های ماقبل تاریخ برای ساخت و ساز استفاده می شود، همچنان به عنوان یک انتخاب محبوب در معماری و طراحی باقی می ماند، زیرا فراوان، بادوام و قابل حمل است.

پروژه‌های معماری اخیری که از این مواد استفاده می‌کنند عبارتند از توسعه کلیسای جامع توسط فیلدن فاولز، موزه‌ای توسط آلوارو سیزا و یک مدرسه دخترانه بیضی شکل در هند (بالا) که برای ترکیب با محیط بیابانی آن طراحی شده است.

مشاهده پروژه های دارای ماسه سنگ ›


خانه ای لیتوانیایی که با کاشی های شیل پوشیده شده است خانه ای لیتوانیایی که با کاشی های شیل پوشیده شده است

شیل

این سنگ ریزدانه خاکستری یکی از رایج ترین سنگ های رسوبی روی زمین است. از فشرده شدن سیلت و گل به لایه های نازک و شکافت پذیر تشکیل می شود. در معماری و طراحی، شیل معمولاً خرد شده و به صورت آجر، کاشی و سفال پردازش می‌شود یا با سنگ آهک حرارت داده می‌شود تا سیمان بسازد.

READ  معماری Usonian به رستوران Sereneco در Greenpoint اطلاع می دهد

Aketuri Architektai از کاشی های شیل برای پوشاندن یک خانه جنگلی نوک تیز در لیتوانی (بالا) استفاده کرد، در حالی که فضاپیماها سنگ را دور زیرزمین یک خانه پرتغالی پیچیدند تا زیبایی شناسی خام و ناهمواری به آن ارائه کنند.

مشاهده پروژه های دارای شیل ›


یک استرالیایی با زونا تخته سنگی یک استرالیایی با زونا تخته سنگی

سنگ لوح

تخته سنگ یک سنگ ریزدانه تیره است که وقتی سنگ رسوبی مانند شیل تحت فشار زیاد قرار می گیرد به وجود می آید. این یک سنگ برگ‌دار است، به این معنی که از لایه‌های رسوبی نازکی تشکیل شده است که به آن اجازه می‌دهد تا به صفحات نازک شکافته شود.

تخته سنگ بادوام و مقاوم در برابر آب و هوا و یخ زدگی است، و آن را به یک ماده محبوب برای روکش، سقف و سنگفرش تبدیل می کند.

در پروژه های داخلی، مواد اغلب به عنوان کاشی کف، اجاق گاز و میز کار آشپزخانه نیز استفاده می شود. ناتالی واینمن سنگ را سمباده زد و صیقل داد تا یک مجموعه مبلمان بلوکی ایجاد کند.

TRIAS از آن برای پوشاندن خلوتگاه یک نویسنده کوچک در دره ولز استفاده کرد، در حالی که معماران آستین مینارد الماس، زوناهای تخته سنگی آجری شکل و آجری برای پوشاندن یک خانه در ملبورن (در بالا).

مشاهده پروژه های دارای تخته سنگ ›


موزه ای پوشیده از کاشی تراورتن صیقلیموزه ای پوشیده از کاشی تراورتن صیقلی

تراورتن

یکی از رایج‌ترین شکل‌های سنگ آهک، تراورتن است که قرن‌ها از چشمه‌های معدنی برای استفاده به عنوان مصالح ساختمانی به دست می‌آمد. بزرگترین ساختمان جهان که از این سنگ ساخته شده است، کولوسئوم در رم است.

امروزه تراورتن بیشتر به کاشی برای پوشش‌های سطح داخلی و خارجی تبدیل می‌شود، اما همچنین یک ماده محبوب برای لوازم حمام است. از آنجایی که سنگ تراورتن با فرورفتگی روی سطح آن یافت می شود، پردازش تراورتن معمولاً شامل صیقل دادن سطح آن است.

پروژه‌هایی که از سنگ تراورتن استفاده می‌کنند عبارتند از گسترش به موزه آلمان توسط Bez + Kock Architekten (بالا)، بازسازی آپارتمان در لیتوانی توسط 2XJ، و مجموعه مبلمان توسط David/Nicolas.

مشاهده پروژه های دارای سنگ تراورتن ›


پروژه‌های سنگی محبوب اخیر در Dezeen شامل خانه‌ای نامحسوس در جزیره سریفوس، اسپای یکپارچه توسط Smartvoll، مجموعه‌ای از اقامتگاه‌های مجلل در ساحل ژوراسیک انگلستان و یک میز قهوه‌خوری توسط Studio Twenty Seven است.

تصویر اصلی مربوط به مدرسه دخترانه راجکوماری راتنواتی توسط معماران دیانا کلوگ است که توسط معماران گرفته شده است. وینای پنجوانی.

راهنمای Dezeen مجموعه ای از مقالات است که موضوعات کلیدی در معماری و طراحی را توضیح می دهد. راهنماهای اخیر بر موادی از جمله پلاستیک، مواد زیستی، چوب انبوه و کربن متمرکز شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید