یک لوستر ضد فاجعه از لبنان و یک نصب سنگی به سبک تپه های شنی مرتفع در Arab Design Now، نمایشگاه اصلی در افتتاحیه دوسالانه دیزاین دوحه، به چشم می خورد.

کیوریتور پیش از افتتاحیه اول به Dezeen گفت: Arab Design Now توسط Rana Beiruti برای به تصویر کشیدن روح طراحی معاصر در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) انجام شد. طراحی دوحه.

این دوسالانه طراحی که در ساختمان M7 پایتخت قطر قرار دارد، مجموعه ای از طراحی ها و تاسیسات کلکسیونی را گرد هم می آورد.

بیروتی توضیح داد که آثار منتخب از 74 شرکت کننده به “جغرافیای بسیار خشن و منحصر به فرد” منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا ادای احترام کردند و “استفاده از مواد به عنوان یک اصل راهنما” را بررسی کردند.

در اینجا 10 مورد از برجسته Dezeen از Arab Design Now است که تا اوایل آگوست در دوحه نمایش داده می شود.


سایت ها – سایت های جدید توسط استودیو Anne Holtrop در Arab Design Nowسایت ها – سایت های جدید توسط استودیو Anne Holtrop در Arab Design Now

سایت ها – سایت های جدید توسط استودیو آن هولتروپ

آنه هولتروپ، معمار بحرینی و آمستردامی، مجموعه‌ای از موبایل‌های در مقیاس بزرگ را طراحی کرده است که از صفحات وسیع رزین توده‌ای ساخته شده‌اند.

هولتروپ از مجموعه‌ای از مکان‌های مصنوعی و طبیعی که در سرتاسر قطر پیدا کرده بود، برای ایجاد قطعات بافتی که از مکانیسم‌های یاتاقان آویزان شده‌اند و می‌توانند به‌طور دستی توسط بازدیدکنندگان چرخانده شوند تا تشکیلات متحرکی را ایجاد کنند، انتخاب کرد.


صورت فلکی 2.0: جسم.  سبک.  آگاهی اثر ابیر سیکالیصورت فلکی 2.0: جسم.  سبک.  آگاهی اثر ابیر سیکالی

صورت فلکی 2.0: جسم. سبک. آگاهی اثر ابیر سیکالی

بیش از 5000 قطعه شیشه مورانو توسط یک طراح اردنی فلسطینی بافته شد عبیر سیکالی برای ایجاد این لوستر، که ترکیبی از شیوه‌های بافندگی بادیه‌نی از اردن با تکنیک‌های شیشه‌سازی سنتی ونیزی است.

برنج و فولاد ضد زنگ نیز در روشنایی ادغام شده‌اند که توسط مش شیشه‌ای انعطاف‌پذیر ساخته شده‌اند.

به گفته سیکالی، پس از روشن شدن، این قطعه مجسمه‌ای الگوهای نوری چشمگیری ایجاد می‌کند که به آسمان پرستاره شب که از صحرای بادیا دیده می‌شود، اشاره می‌کند.


خانه بین درخت عناب و درخت نخل توسط Civil Architecture در Arab Design Nowخانه بین درخت عناب و درخت نخل توسط Civil Architecture در Arab Design Now

خانه بین درخت عناب و درخت نخل توسط معماری عمران

دفتر مستقر در کویت و بحرین معماری عمران یک طرح پیشنهادی سقف فایبرگلاس برای یک مجلس طراحی کرده است – اصطلاح سنتی برای فضای تجمع عربی.

READ  استودیو غریب جواهرات فروشی آستین را با دیوارها و قوس های صورتی رنگ می سازد

حامد بوخمسین، یکی از بنیانگذاران استودیو، به دیزن گفت: «این یک مدل 1:1 از سقف یک خانه واقعی است که ما در بحرین طراحی کردیم.

این مجلس که توسط فولاد پشتیبانی می‌شود و از کابل‌های کششی آویزان شده است، دارای دهانه‌هایی است که برای قرار دادن درختان بلند طراحی شده است و برای بررسی رابطه «همزیستی اما مبهم» بین تنظیمات داخلی و خارجی ایجاد شده است.


مدفوع نوبیا، هاتور و گروس گیوم اثر عمر چاکیلمدفوع نوبیا، هاتور و گروس گیوم اثر عمر چاکیل
عکس از طراحی دوحه

مدفوع نوبیا، هاتور و گروس گیوم اثر عمر چاکیل

طراح فرانسوی-مصری-لبنانی عمر چکیل زمانی که او عقیق سنگی را برای ساخت این قفسه یکپارچه، یک میز قهوه پیازی و چهارپایه ای که روی زمین روی چرخ می چرخد، انتخاب کرد، از سرزمین پدری اش، مصر مطلع شد.

چاکیل با گرفتن نشانه هایی از شیوه های باستانی، مبلمان گرد را از بلوک های خام این ماده تراشید که به مرور زمان با استفاده از آب به جای پوشاندن با لاک سمباده می شد – چیزی که به گفته طراح در مصر رایج شده است، به ویژه هنگام تهیه سوغاتی های “ارزان” .

چکیل به Dezeen گفت: «کل ایده این مجموعه استفاده از سنگ مرمر مصری بود که یک سنگ شفابخش بود.

«فرعون ها استفاده کردند [the material]، سپس با گذشت زمان آن را تغییر داد. روحش را از دست داد. بنابراین سعی کردم با استفاده از اشکالی که احساسات شفابخش به خود می گیرند، آن را در زمینه معاصر قرار دهم – بنابراین گرد و نرم هستند، حتی اگر بسیار سنگین باشند.»

من می بینم که مردم می ترسند، اما من می خواهم آنها را لمس کنند.


Tiamat توسط AAU AnastasTiamat توسط AAU Anastas

Tiamat توسط AAU Anastas

دفتر معماری فلسطینی AAU Anastas در حال ارائه Tiamat است، یک چیدمان تپه ای شکل که بخشی از پروژه در حال انجام استودیو، Stone Matters را تشکیل می دهد، که پتانسیل ترکیب تکنیک های ساختمان سنگی تاریخی با فن آوری های مدرن را برای تشویق به استفاده از سنگ ساختاری بررسی می کند.

این تاسیسات که برای بازدید بازدیدکنندگان قرار گرفته است، یک سازه مرتفع ساخته شده از سنگ است که از بیت لحم گرفته شده و با معماری سبک گوتیک که در سراسر فلسطین، سوریه و لبنان یافت می شود، ساخته شده است.

READ  پیژامه ای مناسب برای تعطیلات خانوادگی که دوست داریم + یکی که امسال خریدیم

به گفته AAU Anastas، طنین نور، صدا و کنترل آب و هوا در فضای داخلی تیامات برای ساخت سنگ منحصر به فرد است.


Clay in Context توسط Sama El Saket در Arab Design NowClay in Context توسط Sama El Saket در Arab Design Now

Clay in Context اثر سما ال ساکت

معمار و سرامیک زاده متولد اردن سما ال ساکت هنگام ایجاد این «طبقه‌شناسی خاک‌های اردنی» از چشم‌انداز بومی خود سرنخ‌هایی گرفت.

نتیجه مجموعه ای از ظروف بطری دوکی است که هر کدام از خاک رس طبیعی متفاوتی که در سراسر اردن یافت می شود ساخته شده است. این به قطعات رنگ، بافت و شخصیت متمایز آنها می دهد.

ال ساکت به Dezeen گفت: “اینها همه خاک رس طبیعی هستند که هیچ رنگدانه ای اضافه نشده است.” رنگ‌ها به کانی‌های مختلفی که در این منطقه یافت می‌شوند نسبت داده می‌شوند. برخی شن‌تر و برخی سنگ‌تر هستند.»

این طراح اشاره کرد که در حالی که اردن دارای ذخایر فراوان خاک رس و تاریخچه غنی تولید سرامیک است، امروزه بیشتر خاک اردنی وارد می شود.


Light Impact توسط Fabraca StudiosLight Impact توسط Fabraca Studios
عکس از سابینه ساعده

Light Impact توسط Fabraca Studios

برند طراحی صنعتی لبنان استودیو فابرکا Light Impact را ایجاد کرده است، یک وسیله روشنایی آلومینیومی جامد که به عنوان یک لوستر جایگزین، شبیه طناب های بادوام طراحی شده است.

این قطعه برای جایگزینی یک لوستر شیشه ای ساخته شد که پس از انفجار بیروت 2020 شکسته شد و بخش بزرگی از پایتخت لبنان را ویران کرد.

سامر ساعده، بنیانگذار استودیو، به Dezeen گفت: تأثیر نور با «ویژگی های انعطاف پذیر طراحی شده برای مقاومت در برابر یک فاجعه دیگر» تعریف می شود. وی افزود: این قطعه که شامل اجزای داخلی برنجی است، به عنوان سرودی برای سازگاری و انعطاف پذیری بیروت طراحی شده است.


یازده اثر ساحل الهیارییازده اثر ساحل الهیاری

یازده اثر ساحل الهیاری

یازده مجموعه ای از ستون های سفالی فلوت دار بلند توسط معمار اردنی است ساحل الهیاری که از طریق قالب گیری و فرم دهی به جای برش و کنده کاری سنتی ساخته می شدند.

معمار بخش‌هایی را که به صورت عمودی روی هم چیده شده‌اند، با استفاده از تکنیکی مشابه سفال‌سازی، به صورت دستی ساخت.

READ  Dezeen In Depth به بررسی ارتباط پایدار The Sims با طراحی داخلی می پردازد

الهیاری به Dezeen گفت: «همانطور که شما مواد را می‌چرخانید و می‌چرخانید، همه این چیزها را ایجاد می‌کند. طراح توضیح داد که ستون‌ها عمداً برای تجلیل از نقص‌ها ایجاد شده‌اند، علی‌رغم ارجاع به معماری کلاسیک.


رسوبات تالین حضوررسوبات تالین حضور

رسوبات تالین حضور

طراح سوری مقیم امارات تالین حضور پروژه Sediments خود را که قبلاً در هفته طراحی دبی به رسمیت شناخته شده بود، به نمایش می گذارد.

این کار شامل صندلی های بلوکی ساخته شده از طناب های ماهیگیری و طناب های قفس ماهیگیری استخراج شده از خلیج فارس با کمک تیم غواصی داوطلبانه دبی است.

به گزارش Hazbar، این صندلی با بافت سنگین نیز از دانه‌های لاستیک بازیافتی تشکیل شده است تا به عنوان یادآوری چگونگی تلاش برای پاکسازی خطوط ساحلی آسیب‌دیده باشد.


Whispers from the Deep اثر تی سخیWhispers from the Deep اثر تی سخی

Whispers from the Deep اثر تی سخی

خواهران لبنانی-لهستانی تسا و تارا ال سخی از استودیو T Sakhi، فلز دور ریخته شده از کارخانه‌های ونتو، ایتالیا را با شیشه مورانو ترکیب کردند تا ظروف شیشه‌ای بی‌شکل را بسازند که نشانه‌هایی از موجودات دریایی زیر آب می‌گیرد.

این قطعات در بالای قفسه های دراماتیک در داخل آسانسوری که طبقات اول و دوم نمایشگاه عرب دیزاین نو را به هم متصل می کند، چیده شده اند.

نتیجه یک چیدمان بازیگوش است که تالاب ونیزی و سنت‌های دمیدن شیشه لبنان را به هم نزدیک می‌کند.

عکاسی توسط ادموند سامنر است مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد.

Arab Design Now در دیزاین دوحه از 24 تا 5 اوت 2024 در دوحه، قطر برگزار می شود. برای فهرستی به روز از رویدادهای معماری و طراحی که در سراسر جهان برگزار می شود، به راهنمای رویدادهای Dezeen مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید