به دنبال افزایش موارد سیلیکوزیس در میان کارگرانی که با این مواد کار می کنند، استرالیا اولین کشور در جهان است که سنگ های مهندسی شده را ممنوع کرده است.

این ممنوعیت در جلسه وزرای محل کار فدرال و ایالتی استرالیا در روز چهارشنبه مورد توافق قرار گرفت و از اول ژوئیه 2024 در سراسر کشور اعمال خواهد شد.

این ممنوعیت سنگ های مهندسی شده را هدف قرار می دهد که به عنوان سنگ آگلومره نیز شناخته می شود – نوعی ماده که از مخلوط کردن سنگ خرد شده با یک چسب رزینی ساخته می شود.

“این یک محصول خطرناک است”

در حالی که این ماده به عنوان یک جایگزین بادوام و مقرون به صرفه برای سنگ طبیعی برای میزهای آشپزخانه ارزیابی می شود، این ماده در حین برش می تواند خطرناک باشد زیرا گرد و غبار سیلیکایی ریز را در هوا آزاد می کند.

استرالیا موارد فزاینده ای از بیماری ریوی سیلیکوزیس را در سنگ تراشان که این محصول را کار می کردند ثبت کرده است که باعث شده است آن را نامگذاری کنند. “آزبست دهه 2020” توسط زک اسمیت رهبر اتحادیه

گریس گریس، وزیر روابط صنعتی کوئینزلند در بیانیه‌ای پس از این نشست گفت: «این یک محصول خطرناک است که به عنوان عامل بیماری بالقوه کشنده سیلیکوزیس شناخته شده است و جایی در محل کار ما ندارد.»

سیمون مک گورک همتای استرالیای غربی او گفت: «نرخ بیماری سیلیکوزیس در استرالیا برای کسانی که با سنگ های مهندسی شده کار می کنند غیرقابل قبول است. این ممنوعیت تضمین می‌کند که نسل‌های آینده کارگران از سیلیکوز مرتبط با کار با سنگ‌های مهندسی محافظت می‌شوند.»

READ  Yale Assure Lock 2 با رنگ سال پنتون به ماکسیمالیست تبدیل می شود

بان کی مون بدنبال گزارشی مبنی بر عدم وجود سطح ایمن سیلیس در سنگ های مهندسی شده است

این اقدام 9 ماه پس از تحقیقات انجام شده توسط سه خبرگزاری استرالیایی انجام شد که تامین کننده سزارستون را متهم کرد که به اندازه کافی برای هشدار دادن به مردم در مورد خطرات کار با این مواد اقدام نمی کند و اتحادیه ساخت و ساز کشور کمپینی را برای ممنوعیت راه اندازی کرد.

گزارش بعدی توسط نهاد سیاست ملی Safe Work Australia دریافتند که کارگران سنگ های مهندسی شده به طور قابل توجهی در موارد سیلیکوزیس بیش از حد نشان داده شده اند و در سنین بسیار پایین تری نسبت به کارگران سایر صنایع با این بیماری تشخیص داده می شوند و اکثر آنها زیر 35 سال سن دارند.

همچنین دریافت که خطر سنگ های مهندسی شده به دلیل ترکیب فیزیکی و شیمیایی مواد، از سنگ های طبیعی متمایز است و این احتمالاً به بیماری سریع تر و شدیدتر کمک می کند.

این گزارش به این نتیجه رسید که هیچ سطحی از سیلیس در سنگ های مهندسی شده ایمن نیست و این ماده باید به طور کامل ممنوع شود.

سیلیکوزیس در اثر قرار گرفتن ذرات ریز سیلیس در پوشش ریه ها ایجاد می شود و با علائمی مانند تنگی نفس، سرفه، ضعف و خستگی ظاهر می شود.

این وضعیت زندگی را تغییر می دهد و به طور بالقوه کشنده است، به طوری که بسیاری از افراد جوان که قبلاً سالم بودند، توصیف می کنند که قادر به کار یا بازی با فرزندان خود نیستند.

READ  Fendi Caffe پیچشی روانگردان در آرم این برند دارد

سزارستون متعهد به تامین “محصولات جایگزین” استرالیا است

در واکنش به اخبار ممنوعیت، سزارستون نظر داد که با وجود مخالفت با این تصمیم، اقدامات لازم را برای اطمینان از تامین مواد جایگزین برای مصرف کنندگان استرالیایی انجام می دهد.

یوس شیران، مدیر عامل شرکت سزارستون گفت: «برند سزارستون در استرالیا به خوبی شناخته شده است و محصولات آن در طول سال‌ها موفقیت چشمگیری کسب کرده‌اند. “ما در حال حاضر اقداماتی را برای عرضه محصولات جایگزین به بازار استرالیا انجام می دهیم و در عین حال حضور قدرتمند خود را در بازار حفظ می کنیم.”

قبلاً استدلال کرده بود که اگر مواد آن به درستی استفاده شود ایمن است و خطر سیلیکوزیس تقصیر کارفرمایان و ارگان های ایمنی کار است.

شرکت های دیگر از جمله Ikea و Bunnings قبلاً متعهد شده بودند که این مواد را حذف کنند در بازار استرالیا

این ممنوعیت در مورد ساخت، عرضه، پردازش و نصب سنگ مهندسی اعمال خواهد شد، اما نه حذف، تعمیر، دفع یا اصلاحات جزئی.

وزرای محل کار استرالیا دوباره در مارس 2024 برای نهایی کردن جزئیات این ممنوعیت، از جمله دوره انتقال برای قراردادهایی که قبلاً اجرا شده اند و تعریف دقیق سنگ مهندسی شده، ملاقات خواهند کرد.

مقررات ایمنی و بهداشت کار نمونه کشور در حال حاضر محصولات بتنی و سیمانی، آجر و سنگفرش، ظروف چینی، کاشی و سرامیک، کاشی سقف، دوغاب، ملات و رندر و گچ تخته را از تعریف سنگ مهندسی مستثنی می کند. وزرا اشاره کرده اند که محصولات اضافی به معافیت ها اضافه می شود.

این ممکن است به محصولات سنگی مهندسی شده آینده اجازه دهد تا در صورت وجود “شواهد قانع کننده” مبنی بر اینکه می توان از آنها به طور ایمن استفاده کرد، از این ممنوعیت معاف شوند.

READ  10 پست برتر در سال 2022 که نمی توانید از خواندن آنها دست بکشید (ممکن است این لیست مورد علاقه ما باشد :))

دیدگاهتان را بنویسید