آینه، برنج و هندسه‌های ساده در داخل این آپارتمان پاریسی توسط معمار محلی کلمنت لسنوف روکار، که برداشتی کم‌کم از هنر دکو ارائه می‌دهد، دیده می‌شود.


این آپارتمان 65 متر مربعی با نام مستعار The Whale در زیرزمین یک ساختمان مسکونی در منطقه 16 شهر قرار دارد.

صندلی راحتی سفید زیر چراغ های آویز کروی در فضای داخلی آپارتمان The Whale در پاریس طراحی شده توسط Clément Lesnoff-Rocard
آپارتمان Whale در زیرزمین یک ساختمان آرت دکو در پاریس واقع شده است

مطابق با لزنوف-روکارد، این آپارتمان در سال های اخیر تحت بازسازی قرار گرفته بود و فضای داخلی “کاملاً بی مزه” را در آن به جا گذاشته بود که نمونه ای از سبک آرت دکوی اصلی ساختمان بود.

معمار توضیح داد که اکثر اتاق ها نیز تاریک و تنگ به نظر می رسیدند و از گچ تخته های ناخوشایند برای پنهان کردن سیستم های فنی خانه استفاده می شد.

تیرهای سازه ای بتنی و ستون در کنار قوطی آبی سیاه در آپارتمان The Whale
ضربه زدن به سقف کاذب، چارچوب بتنی آپارتمان را آشکار کرد

Lesnoff-Rocard با توجه به کارت سفید توسط مشتری، آپارتمان را با سفید کردن اکثر سطوح آن و خراب کردن سقف کاذب آن، به طور کامل از بین برد و شبکه ای از تیرهای بتنی ضخیم و غیرمنتظره را آشکار کرد.

وی توضیح داد: «عدم تناسب بین اندازه عظیم این عناصر ساختاری و کوچکی این آپارتمان، فضا را به ابعاد بسیار بزرگتری تبدیل کرد.

مثل این است که ما درون یک حیوان بسیار بزرگتر و سورئال پنهان شده بودیم.

این تضاد در مقیاس همان چیزی است که در نهایت نام پروژه را به نام نهنگ داد.

کمد لباس برنجی در کنار در آینه ای و ستون مرمر آبی کودک در آپارتمانی در پاریس اثر کلمان لزنوف روکار
سنگ مرمر، آینه و برنج در ویژگی های برجسته آپارتمان استفاده شده است

Lesnoff-Rocard از برنج، آینه، سنگ مرمر رنگی و اشکال هندسی استفاده کرد تا به طرز ماهرانه‌ای هنر دکوی ساختمان را در فضای داخلی بگنجاند.

او توضیح داد: “اولین شهود من بدیهی است که از DNA هنر دکو کار کنم، نه با کپی کردن واقعی از آن مانند بازسازی قبلی، بلکه با زیر سوال بردن آن در شرایط امروزی.”

READ  Google Project Starline یک سیستم چت ویدیویی هولوگرافیک است

درهایی که به اتاق خواب منتهی می شوند با پانل های آینه ای پوشانده شده اند در حالی که کابینت های ذخیره سازی از برنج بازتابنده ساخته شده اند و یکی از ستون های ساختاری با بلوکی از سنگ مرمر آبی کم رنگ جایگزین شده است.

در اتاق نشیمن، چراغ‌های آویز کروی با سایه‌های نیمه سفید، نیمی مشکی از سیم‌هایی که در سراسر سقف قرار گرفته‌اند آویزان شده‌اند.

پیشخوان مرمری آبی کودک در مقابل پارتیشن های شبکه ای در داخل آپارتمان The Whale
آشپزخانه را می توان در پشت پارتیشن های مشبک پیدا کرد

در پشت پارتیشن‌های شبکه‌ای گرافیکی، آشپزخانه قرار دارد، جایی که از همان سنگ مرمر آبی برای ایجاد جزیره صبحانه استفاده شده است.

تعدادی از ویژگی های آپارتمان نیز به نام پروژه اشاره می کند. در میان آنها یک پنجره کرکره ای دایره ای وجود دارد که دو اتاق را به هم متصل می کند، که می توان آن را باز و بسته کرد تا مانند چشم یک نهنگ بزرگ “پلک بزند”.

پنجره داخلی دایره ای در بالای پانل های دیوار آینه ای در آپارتمان پاریس طراحی شده توسط Clément Lesnoff-Rocard
یک دهانه دایره ای دریچه ای شبیه چشم نهنگ است

کلمنت لزنوف-روکارد استودیوی همنام خود را در سال 2015 تأسیس کرد.

پروژه‌های دیگر معمار شامل The Island، خانه‌ای با ارتفاع دو برابر در محله پاریسی La Défense است که در اطراف یک حیاط مرکزی چیده شده است.

عکاسی توسط سیمون بوسی.

دیدگاهتان را بنویسید