میشل اوگوندهین می‌گوید با انتخاب سایه بنفش که مدعی است آبی است، به‌عنوان رنگ سال، پنتون بار دیگر از این فرصت برای صحبت معنادار در مورد چگونگی منعکس‌کننده لحظات استفاده نکرد.وقت آن است که در کل رنگ کارناوال سال تجدید نظر کنیم. وقفه فوق‌العاده دو سال گذشته به ما اجازه داد تا از روندهایی که می‌دانستیم خلاص شویم. مسائل بزرگتر – سلامتی، جامعه، پایداری، آب و هوا – مطرح شد و ما یک لحظه فرصت داشتیم تا آنچه را که برای خود دوست داریم در نظر بگیریم.

با این حال، بیشتر شرکت‌های بزرگ رنگ در کنار Pantone، «اقتدار جهانی رنگ برای جامعه طراحی» که خود تحسین شده است، همچنان در اعلام یک رنگ به عنوان نماد سال پیش رو اصرار دارند.

به نوعی، روندهای مرتبط با احساسات یک شرکت واحد اکنون اشتباه به نظر می رسد. قبلاً احساس لذت بیشتری می کرد. امروز، چشم انداز اجتماعی اساساً تغییر کرده است و با این حال کارناوال رنگ سال (COTY) همچنان ادامه دارد. و وقتی می دانیم که این فقط یک تمرین بازاریابی بزرگ است، احساس می کنیم که منسوخ شده است.

البته، اگر توجیهات بزرگی که همراه با چنین اظهاراتی نبود، می‌توانستید با خوشحالی تمام این نمایش را نادیده بگیرید. همچنین این واقعیت وجود دارد که Pantone اصرار دارد که آخرین نسخه خود را به رنگ آبی تعریف کند: “تنه آبی رنگارنگ پویا با ته رنگ بنفش-قرمز زنده”.

پنتون همچنین آن را Very Peri می نامد، نامی که آنقدر وحشتناک است که ارزش ذکر بیشتر را ندارد

حتی برای کودکان سنین ابتدایی، این رنگ بنفش است. اگر بخواهیم دمدمی مزاج شویم، آن را یک یاس بنفش اشباع شده می نامم. به طور قابل توجهی، این اسطوخودوس نیست، که بیشتر ته رنگ آبی دارد تا قرمز (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد). اما پنتون 17-3938 قطعا آبی نیست.

پنتون همچنین آن را Very Peri می نامد، نامی که آنقدر وحشتناک است که ارزش ذکر بیشتر را ندارد. البته باید به این نکته توجه داشت که در فولکلور اروپایی، گل انگور معمولاً به عنوان «گل مرگ» شناخته می‌شود، زیرا ظاهراً تاک‌های آن به صورت سربندهایی بافته می‌شد که کودکان مرده یا جنایتکاران در راه اعدام می‌بندند.

READ  برخی از راه‌های کسل‌کننده برای خرج کردن پول زیاد هنگام ساخت و ساز منظره (+ آنچه که من یاد گرفتم که ممکن است بخواهید بدانید)

به منظور تعادل، منابع دیگر به طور متفاوت ادعا می کنند که گیاهان نماد احساسات یا آرامش هستند و حتی می توان آن را قادر به جن گیری دانست. صرف نظر از این، طبق گفته Pantone، COTY 2022 آن “اعتماد به نفس بی دغدغه و کنجکاوی جسورانه” را نشان می دهد که به ما کمک می کند “این چشم انداز تغییر یافته از احتمالات را در آغوش بگیریم و در حین بازنویسی زندگی خود ما را به روی دید جدیدی باز کند”.

ادامه می‌دهد، “آمیختن وفاداری و ثبات آبی با انرژی و هیجان قرمز، این شادترین و گرم‌ترین رنگ آبی ترکیبی نیرومند از تازگی را معرفی می‌کند.” به جز رنگ بنفش در دوران نوسنگی توسط هنرمندان ماقبل تاریخ برای تزئین غارهای خود استفاده می شد، بنابراین من در مورد مبنای اشاره به “تازه بودن” مطمئن نیستم.

بنفش همچنین ریشه در اساطیر یونان دارد. گفته می شود که سگ هرکول هنگام راه رفتن در ساحل این رنگ را کشف کرده است. صاحب او که در راه خواستگاری پوره تایرو بود، سگ را دید که یک حلزون دریایی مورکس را گاز گرفته و آب دهانش بنفش شد. افسانه ها حاکی از آن است که پوره خواستار لباسی با همان رنگ شد و بنابراین بنفش تیرین متولد شد.

این رنگ هنوز هم به طور معمول با سلطنت، اسراف، ثروت و قدرت همراه است

مطمئناً این درست است که رنگدانه در اصل از مخاط این حلزون ها گرفته شده است. اما برای تولید یک اونس رنگ به ده ها هزار نرم تن نیاز بود. این یک فرآیند بسیار پر زحمت بود، بنابراین رنگ آمیزی بسیار مورد علاقه بود و فقط برای کسانی که توانایی پرداخت آن را داشتند محدود می شد.

در واقع، در زمان رومیان فقط امپراتور مجاز به پوشیدن بنفش تیری بود. و در سال 1547، زمانی که ارل ساری به دلیل خیانت بزرگ علیه هنری هشتم محاکمه شد، شواهدی علیه او شامل پوشیدن وحشیانه این رنگ بود. بر این اساس، حتی پس از ایجاد ترکیبات بنفش مصنوعی در دهه 1850، این رنگ همچنان به طور معمول با سلطنت، اسراف، ثروت و قدرت همراه است. رنگ نخبگان بود. نشانه ای از غرور، طمع و غرور.

READ  اتاق کاغذ دیواری Birdie's + What's Next

همچنین یک سایه درست در لبه طیف رنگ است. دیدن آن برای چشم سخت تر است، که آن را نسبتاً خسته کننده تر می کند. به هم می زند. این رنگی است که در حاشیه دنیای مرئی عمل می کند و با این وجود می طلبد که مورد توجه قرار گیرد. میل به شناسایی دارد. پس از آن مناسب بود که توسط جنبش حق رأی زنان پذیرفته شد.

همچنین بعداً با فرهنگ مواد مخدر روانگردان در دهه 1960 و 70 مرتبط شد. قابل ذکر است که عدد مقابل آن سبز است. به معنای واقعی کلمه، ساده‌ترین رنگی که چشم برای درک آن در قلب طیف قرار می‌گیرد، سبز است که به‌عنوان آرامش‌بخش و ترمیم‌کننده شناخته می‌شود.

رنگ بنفش یاسی، شبیه عطر چسبناک و شیرین آن، تحریک کننده است.

و با این حال، طبق گفته Pantone، Pantone 17-3938 “نمادی از زرق و برق جهانی لحظه و گذار است که ما از آن عبور می کنیم… بیان می کند که مردم به دنبال چه چیزی هستند که آن رنگ می توانند به آن امیدوار باشند.” هوم بنابراین، ما به رنگ دشواری نیاز داریم که مایوس کننده و بیگانه باشد؟ رنگی از فردگرایی و سلسله مراتب؟ من فکر نمی کنم.

اگر بخواهیم پنتون 17-3938 را کاملاً عینی ارزیابی کنیم، این ته رنگ قرمز است که همه مشکلات را ایجاد می کند. این به خشم، اشتیاق یا واکنش گرما می افزاید. انتخاب بیشتر یک لحن اسطوخودوس، غیرمنتظره بود. نامحسوس. در نظر گرفته شده.

اسطوخودوس می‌تواند بسیار کم‌رنگ و آرام‌بخش باشد، اما هنوز هم می‌تواند به آن ضربه بزند. این یک بازیکن تیمی است نه جویای توجه. اسطوخودوس یک راه حل آرامش بخش است. در حالی که رنگ بنفش یاس بنفش، مشابه عطر چسبناک و شیرین آن، تحریک کننده است. این توله سگ بیش از حد مشتاق به لابرادور بزرگ شده اسطوخودوس است. رنگ آن را دوست دارم یا از آن متنفرم. رویای یک بازاریاب برای سرفصل ها؟

نمی توان انکار کرد که رنگ های مختلف منعکس کننده حالات و لحظات مختلف هستند

به طور کلی، گفته می‌شود که رنگ‌های موجود در بخش بنفش – آنهایی که عمدتاً از آبی و قرمز تشکیل شده‌اند – عقل را درگیر می‌کنند و باعث تمرکز می‌شوند. مشهور است که سایه ای است که مورد علاقه افراد خلاق و همچنین عارفان است. چیزی که من معتقدم بیشتر نادر بودن منشاء طبیعی آن را منعکس می کند تا هر پایه واقعی. بدون شک پرنس آن را به عنوان رنگ مشخص خود انتخاب کرد زیرا به او احساس عظمت بنفش می داد.

READ  BOOT TREND! 3 روشی که ما برای پوشیدن چکمه های کابوی در تابستان و پاییز هیجان زده هستیم

اما هرجا که روی مشروعیت روانشناسی رنگ ها بایستید، نمی توان انکار کرد که رنگ های مختلف منعکس کننده حالات و لحظات مختلف هستند. سایه ها به ناچار به درون و خارج از آگاهی عمومی جاری می شوند، خواه توسط مد و نگرانی های سیاسی ایجاد شوند.

رنگ سال می تواند فرصتی برای صحبت معنادار در مورد چنین موضوعاتی باشد. یک بار دیگر، Pantone تصمیم می گیرد که به آن چالش دست نزند.

Michelle Ogundehin یک رهبر فکری در زمینه دکوراسیون داخلی، روندها، سبک و رفاه است. او که در ابتدا به عنوان یک معمار و سردبیر سابق ELLE Decoration انگلستان آموزش دیده بود، داور ارشد استادان طراحی داخلی بی‌بی‌سی است و نویسنده کتاب Happy Inside: چگونه از قدرت خانه برای سلامتی و شادی استفاده کنیم. راهنمای خوب زیستن او همچنین به طور منظم در بسیاری از نشریات معتبر در سراسر جهان از جمله Vogue Living، FT How to Spend It و Dezeen همکاری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید