متولد تهران، ایران، صبا یزدجردی معمار و هنرمندی است که آثارش به بررسی میراث ایرانی و چندفرهنگی او از طریق اشیا، فضاها و مصالح می پردازد. صبا که در تهران بزرگ شده است، در طول زندگی خود در کلرادو، رود آیلند، بانکوک، نیویورک و کالیفرنیا زندگی کرده است. او که مجذوب تجربه انسانی شده است، مضامین هویت و تعلق را از طریق دریچه جدیدی بررسی می کند که به دنبال پذیرش، حفظ و تجلیل از فرهنگ ایرانی است.

با در نظر گرفتن این موضوع، کار او به یک هدف دوگانه دست می یابد: تجسم مجدد روایت شخصی خود و دادن جان تازه ای به گذشته فرهنگی غنی ایران. برای اولین مجموعه او، سریال پهلوون، (حدود 2021 تا کنون) یزدجردی به بررسی ویژگی های کلیدی پهلوانی می پردازد – یک هنر رزمی ایرانی، غرق در اصول اخلاقی، آیین های ورزشی، و باورهای ایرانی باستان.

امروز صبا یزدجردی به جمع ما می پیوندد جمعه پنج!

زنی با موهای تیره عقب کشیده، روی مبل سفیدی نشسته و پاهایش را روی هم گذاشته و دست‌هایش را روی زانوهایش گذاشته است.

صبا یزدجردی \ عکس: صحرا جاجرمیخیات

زن زندگی آزادی روی سیاه

تصویر: صبا یزدجردی

1. زنان، زندگی، آزادی

همانطور که می دانید، با اتفاقات وحشتناکی که چند هفته پیش در ایران برای مهسا امینی رخ داد، در حال حاضر در کشور من اتفاقات زیادی می افتد. بسیاری از مردم برای دموکراسی و آزادی جان خود را قربانی می کنند و به خطر می اندازند. «زن، زندگی، آزادی» شعار جنبش ایران است.
و در حالی که این دشوار است، من همچنین معتقدم که شرکت در مبارزه برای حقوق و آزادی مست کننده است. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، روال‌های روزمره اهمیت خود را از دست می‌دهند و جنبش در مرکز زندگی ما قرار می‌گیرد… حتی اگر من یک تماشاگر و تشویق‌کننده در خارج از کشور هستم. شاهد رهبری زنان ایرانی در اعتراضات، منبع الهام روزانه برای من بوده است. اگر فرصتی برای مطالعه در مورد آن نداشتید، توصیه می کنم. و لطفا با ما در تقویت صدا یا زنان ایرانی همراه باشید.

مجتمع کوچکی از ساختمان که توسط جنگل در کنار حجم وسیعی از آب احاطه شده است

موزه هنر چیچو \ عکس: Mitsuo Matsuoka

2. موزه هنر چیچو

موزه هنر چیچو که در جزیره ناوشیما در ژاپن واقع شده است، موزه ای است که توسط تادائو آندو طراحی شده است. یکی از موارد مورد علاقهام است. این ساختمان که در زیر زمین ساخته شده است، از تغییر نمای خط الراس جلوگیری می کند و به ما نشان می دهد که انسان چگونه باید و چگونه می تواند در طبیعت زندگی کند. با پیشروی در موزه، ساختمان به گونه‌ای دور شما می‌پیچد که این روزنه‌های هندسی خیره‌کننده را به آسمان می‌دهد. این ساختمان واقعاً اخلاق جزیره را به تصویر می‌کشد و نشان می‌دهد که چگونه طراحی به ما اجازه می‌دهد از نظر من “خوب زندگی کنیم”.

تصویر سیاه و سفید از دست خط روی یک تکه کاغذ که با پرتره یک مرد غمگین پوشیده شده است

عکس از سهارب سپهری

3. سهراب سپهری

من احساس خوشبختی می کنم که می توانم شاعران فارسی را به فارسی بخوانم. حافظ، مولانا و فروغ فرخزاد شناخته شده ترین در سطح بین المللی هستند، اما شاعر معاصر، سهراب سپهری، شاعری است که من بیشتر با او در ارتباط هستم. پدرم وقتی من بچه بودم همیشه شعرهایش را از روی قلب می خواند. صدای پایه آب او – رد پای آب – را به عنوان منبع مراقبه می خوانم و گوش می دهم.

تمپه در زمینه سفید

عکس: صبا یزدجردی

4. تخمیر

من یک گیاهخوار هستم و به آشپزی و کاوش در طرز تهیه غذاهای مختلف علاقه دارم. سه سال پیش، زمانی که در بانکوک زندگی می کردم، کنجکاوی من برای غذاهای جنوب شرقی آسیا مرا به دنیای تخمیر سوق داد. تخمیر تبدیل یک عنصر به ماده دیگر با کمک یک میکروب است. میسو و تمپه از آن زمان منابع پروتئین مورد علاقه من بوده اند. کتاب The Noma Guide to Fermentation به من کمک کرد تا در مورد این فرآیند یاد بگیرم. امیدوارم روزی این شانس را داشته باشم که Noma – یکی از برترین رستوران های جهان – را که در کپنهاگ قرار دارد، تجربه کنم.

تپه ها و مسیرهای نورد سبز

Glen Canyon Park, San Francisco \ عکس: James Gaither

5. پیاده روی

بهترین قسمت هفته من استراحت های صبح شنبه در طبیعت است که با شوهرم دارم. ما بسیار خوش شانس هستیم که در سانفرانسیسکو زندگی می کنیم، که مجموعه ای از فضاهای طبیعی را بسیار نزدیک ارائه می دهد. ما هفته را با پیاده روی و یافتن لحظه ای برای دور شدن از زندگی پرمشغله و استراحت به پایان می رسانیم. شادی های ساده مانند این ها یادآور خوبی از آنچه ضروری است است. آن چند دقیقه بالای یک کوه برای ذهن من مانند ملاقات یک پزشک کایروپراکتیک است.

READ  ملانی کوربت جرقه پشت گالری خود را به اشتراک می گذارد + موارد دیگر

کاری از صبا یزدجردی:

مجسمه با تن خنثی

چانه کباده \ عکس: Nopanon Itthiakarapong

دو جسم زنگی شکل با رنگ خنثی

Mil Ga \ عکس: Nopanon Itthiakarapong

نیمکت با رنگ خنثی مجسمه ای

نیمکت سنگی میل \ عکس: Nopanon Itthiakarapong

شیء هنر دیوار آینه ای

سانگ رو \ عکس: Nopanon Itthiakarapong

کلی بیل سردبیر ارشد دیزاین میلک است. این طراح گرافیک و نویسنده اهل پیتسبورگ از زمانی که به یاد می آورد عشق عمیقی به هنر و طراحی داشته است و از به اشتراک گذاشتن یافته های خود با دیگران لذت می برد. وقتی حواسش به هنر و طراحی عالی نرود، او را می‌توان یافت که در آشپزخانه به‌هم ریخته، تا جایی که ممکن است اطلاعات مصرف می‌کند، یا روی کاناپه با سه حیوان خانگی‌اش. @designcrush او را در شبکه اجتماعی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید